Bültenler

Dibe Düşen Armut Toplanır!

July 20, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Dibe Düşen Armut Toplanır!

Borsa ve Yatırımcılar

 • Umutsuzluğun Zirvesinde: Bank of America tarafından fon yöneticilerine yapılan bir ankette, katılımcıların ekonomik büyüme ve şirket kârlılıklarına dair 2008 küresel ekonomik krizinden bu yana en umutsuz seviyede oldukları açıklandı. Kaynak
 • Dibe Düşen Armut Toplanır: Umutsuzluğun derin seviyeleri kimi zaman pozitif bir sinyal görevi görüyor. “Dibi gören hisseleri toplamalıyım” veya “Daha ne kadar düşecek?” gibi düşünceler, yatırımcıların alımlarını hızlandırmalarını ve bununla birlikte hisselerin yükselmesini de sağlayabiliyor. Dün, işte tam anlamıyla böyle bir gün geçirdik.
Dibe Düşen Armut Toplanır!
 • Korku: Kritik hafta öncesinde yatırımcı duygusu, geçtiğimiz haftanın kazançlarıyla birlikte “aşırı korku” bölgesinden “korku” bölgesine yükseldi.

Beklentiler

 • Gıdadan Resesyona: Enflasyona yönelik beklentiler yayınlayan Inflation Insight kurumunun notuna göre, ABD’de gıda fiyatlarının hızla yükselişe geçmesiyle birlikte tüketiciler en temel harcamaları olan gıda ürünlerinden dahi kısmaya başladılar. Bu ise enflasyonun harcamalarda bir durgunluğa yol açtığını gösteriyor. Kaynak 
  • Peki, Resesyondan Korkulur mu? Uygulamamızın “Yatırım En’leri” bölümünde paylaştığımız “Borsayı Yenen Hisseler” ve “Durgunluk Hisseleri” listelerine bir göz atmanızı öneririz. 
Dibe Düşen Armut Toplanır!

Hisseler

 • Bana Kazandıran Hisseleri Söyle! Salı günkü kapanışta en çok kazandıran sektör iletişim hizmetleri sektörü olurken, hisseler arasında Netflix (+5,61%) ve Meta Platforms (+5,11%) getirileriyle dikkat çekti. Kaynak
Dibe Düşen Armut Toplanır!

Abone kaybı var ama beklenenden az! Netflix (NFLX) bu yılın ikinci çeyreğinde abone sayısında 970 bin azalış kaydetti. Bu sonuç hisse fiyatına olumlu etki yaptı çünkü beklenti abone kayıplarının 2 milyona ulaşacağı yönündeydi.

 • Şirket, gelir ve net kârda ise büyüme gösterdi. Şirketin geliri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla 8,6% artarak 7,9 milyar dolara ulaşırken net kârı da 6,5% artışla 1,4 milyar dolara ulaştı.
 • Netflix, üçüncü çeyrekte yaklaşık 1 milyon net yeni abone eklemeyi beklediğini de söyledi.
 • Şirket ayrıca, 2023′ün başlarında daha düşük maliyetli, reklam destekli katmanını ortaya çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Bu, Netflix’in Microsoft’un reklam destekli sürümde ortağı olmasını istemesinin hemen ardından geldi. Kaynak

Google (GOOGL) ve Chevron (CVX), şu anda toplam 1,2 milyar dolar toplayan alışılmadık bir stratejiye sahip bir nükleer füzyon girişimi olan TAE Technologies’e Salı günü 250 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını duyurdu.

 • TAE 1998′de kuruldu ve 2030′ların başında şebekeye enerji sağlayan ticari ölçekli bir füzyon reaktörüne sahip olmayı hedefliyor.
 • Nükleer füzyon, nükleer fisyonun ürettiği eşdeğer zararlı, uzun ömürlü radyoaktif atık olmadan neredeyse sınırsız emisyonsuz enerji üretme vaadi nedeniyle genellikle temiz enerjinin kutsal kasesi olarak adlandırılır.
 • Nükleer fisyon , geleneksel nükleer santrallerin, daha büyük bir atomun iki küçük atoma bölündüğü ve böylece enerjiyi serbest bıraktığı enerji üretme sürecidir. Nükleer füzyon bu süreci tersine çevirir, iki büyük atom çarpışarak daha büyük bir atom oluşturduğunda üretilen enerjiyle. Kaynak

Elektrikli Araçlar Sektörünün Dev İsmi Tesla Kazanç Açıklayacak!: ​​Tesla (TSLA), Şanghay’daki COVID ile ilgili yavaşlamaların kesintiye uğradığı bir çeyrek için 16,9 milyar dolarlık gelir ve 1,80 dolarlık hisse başına kâr beklentilerine sahip. Şirket, bugünkü kapanış zilinden sonra kazanç bildirecek. 

 • Elektrikli araç devi, ikinci çeyrek teslimatlarını zaten bildirdi, bu nedenle, yılın geri kalanında Berlin ve Austin’den beklenen üretim oranlarına odaklanılacak.
 • Tesla araçlarının fiyatları bir yıl öncesine göre 25% ila 30% arttı, ancak özellikle Elon Musk’ın Austin ve Berlin’i üretim rampası yavaşladığı için para kazanı olduğu konusunda uyardıktan sonra bunun enflasyon maliyetlerine ayak uydurup uydurmadığı belirsiz.
 • TSLA’nın teslimat beklentileri geçen yıl belirsizdi, ancak Wedbush Securities, Çin’in 2 aylığına kapalı olmasına rağmen, otomobil üreticisinin bu yıl teslimatları 50% oranında artırma hızında olduğunu düşünüyor. Analist Dan Ives, yinelenen tam yıl teslimat beklentilerinin, hisse senedi üstündeki uzun vadeli elektrikli araç talebi tezini destekleyebileceğini düşünüyor.
 • Ayrıca kazanç raporu öncesinde Ellectrek, Tesla Energy’nin 71,5 MW ile ABD’de konut güneş enerjisi için yılların en iyi çeyreğine sahip olduğunu bildirdi.
 • Genel olarak değerlendirildiğinde Tesla, art arda on çeyrekte konsensüs gelir beklentilerini ve üst üste beş çeyrekte hisse başına kâr puanlarını aştı. Kaynak

Analist Değerlendirmesi

International Data Corporation’ın Asya-Pasifik araştırma direktörü Vinay Gupta, küresel çip kıtlığının henüz bitmediğini ve Ukrayna’daki savaşın ihtiyaç duyulan önemli parçaların tedarikini zorlamaya devam ettiğini söyledi. 

 • Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı nedeniyle tedarik zincirindeki zorluklara değinen Gupta, iki ülkenin pazar payının büyük bir bölümünü ele geçirdiğini ve Rusya ve Ukrayna’nın çip üretiminde kullanılan bir gaz olan neon gazının en büyük ihracatçıları olduğunu söyledi.
 • Neon aynı zamanda yonga oluşturma süreci için de kritik öneme sahiptir ve makinelerin Samsung, Intel ve TSMC gibi firmalar tarafından yapılan küçük silikon parçalarına desenler oyduğu litografi olarak bilinen lazerler için kullanılır. Kaynak

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Dibe Düşen Armut Toplanır!
 • Altın: Altın fiyatları 11 ayın en düşük seviyesindeki seyrine devam ediyor ve önümüzdeki hafta FED’den gelecek toplantı sonuçlarına odaklanmış durumda. 
 • Standard Chartered Metal Analisti Suki Cooper verdiği röportajda “Aslında Temmuz Federal Açık Para Komitesi (FOMC) toplantısına yaklaşırken bir rahatlama rallisi yaşanması için alan var. Bu olursa bir miktar sıçramayla fiyatların yakın vadede tekrar 1.750 dolar civarına çıktığını görebiliriz” ifadelerini kullandı. 
  • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. Kaynak
 • Petrol: Petrol fiyatları üç gün üst üste yükseldikten sonra bugün yatay bir seyir izliyor. Dolardaki hareketlilik ve ABD stokları petrol yatırımcıları için özellikle takip ediliyor. Doların sakinleşmesi petrol fiyatlarını özellikle geçtiğimiz günlerde olumlu etkiledi. ABD stoklarının da geçtiğimiz gün 2 milyon arttığı gözlemlendi, bu durum arz endişelerinin azalmasını sağladı.
  • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. Kaynak

Dibe Düşen Armut Toplanır!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı