Borsa Yorumları

Dev Yenilenebilir Enerji Talebinden Bu Hisseler Kazançlı Çıkacak – UBS

Dev Yenilenebilir Enerji Talebinden Bu Hisseler Kazançlı Çıkacak – UBS
Google News Icon Takip Et

UBS’e göre, başta büyük teknoloji olmak üzere kurumsal Amerika’nın artan elektrik talebi ve ABD genelinde kömür santrallerinin popülerliğinin azalması, yenilenebilir enerji için büyük bir fırsat yaratıyor.

Yatırım bankasına göre, bu iki eğilimin çakışmasıyla ABD’nin 2030 yılına kadar yıllık 850 terawatt saatlik ek üretim kapasitesine ihtiyacı olacak. UBS, güneş ve rüzgarın bu enerji ihtiyacının sırasıyla 40% ve 30%’unu karşılayacağını, doğalgazın ise kalan 30%’luk kısmı karşılayacağını öngörüyor.

Jon Windham liderliğindeki bir analist ekibi müşterilerine gönderdikleri bir araştırma notunda “Basitçe ifade etmek gerekirse, ABD’deki yenilenebilir enerji santralleri büyük ölçüde kömür üretiminin yerini alıyor. 100% temiz enerji veya 100% yenilenebilir enerji taahhütleri yoluyla kurumsal elektrik talebi arttıkça, yenilenebilir enerjiler için doğrudan artan bir talep ve finansal destek çizgisi belirginleşiyor.” ifadelerini kullandı.

Analistler, birbiriyle örtüşen bu eğilimlerin özellikle şebeke ölçeğinde güneş enerjisi ve batarya depolama için uzun bir büyüme yolu sağladığını ve bunun da ABD’de daha uzun süre yüksek faiz oranlarının olumsuz etkisini dengelemeye yardımcı olduğunu belirtiyor. 

Bu görünüm kapsamında UBS, First Solar (FSLR), Fluence Energy (FLNC) ve Array Technologies’in (ARRY) yenilenebilir enerji talebini karşılamak için oldukça iyi bir konumda olduğuna inanıyor.

🤝 Kurumsal Güç Anlaşmaları

Ayrıca UBS’in mayıs ayında yayınladığı bir rapora göre Amazon (AMZN), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT) ve Google (GOOGL) son beş yılda ABD’deki toplam hizmet ölçeğinin 40%’ını temsil ederken, Amazon tek başına 20%’lik bir pazar payına yaklaştı. Ancak talep teknoloji sektörüyle sınırlı değil: Bankaya göre Nike (NKE), Pepsi (PEP) ve Starbucks (SBUX) gibi çok çeşitli şirketlerin de 100% yenilenebilir enerji hedefleri var.

UBS’e göre teknoloji şirketlerini benzersiz kılan, veri merkezleri inşa ederken ortaya çıkan talep düzeyi ve yapay zekânın tipik bir Google aramasından 10 kat daha fazla elektrik gerektirmesi.

Analistler, “Veri merkezleri için güvenilir elektrik üretimi ve doğrudan altyapı sağlamak için muhtemelen önemli bir pazar fırsatı var.” diyor.

UBS’nin tahminlerine göre teknoloji şirketleri veri merkezlerinin inşası öncesinde yeni elektrik anlaşmaları imzalıyor; Amazon, Meta, Microsoft ve Google toplam 230 terawatt saat elektrik sözleşmesi imzaladı. Bankaya göre bu üretim, önümüzdeki iki yıl içinde devreye girmeye başlayacak.

Bu kapsamda yatırım bankası, First Solar’ı ABD’de güneş modülleri üretimindeki baskın konumu nedeniyle yenilenebilir enerji alanındaki en büyük yararlanıcı olarak görüyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC