Borsa Yorumları

Deutsche Bank’ın Geleceğini Parlak Gördüğü Hisse!

January 19, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Deutsche Bank’ın Geleceğini Parlak Gördüğü Hisse!

Deutsche Bank’a göre Mobileye (MBLY), otonom sürüş dünyasındaki saygınlığını daha da arttırma potansiyeline sahip. Bu görüş, hisse açısından iyi bir haber.

Analist Emmanuel Rosner hisseyi “AL” notuyla takibe aldı. Belirlediği 48 dolarlık fiyat hedefi hissenin çarşamba günkü kapanışa kıyasla 43%’lük bir yükseliş yaşayabileceğine işaret ediyor.

Analist, şirketin sürücü-destekli sürüş alanında isim yapmasına benzer şekilde otonom araçlar alanında da pazar payı kapmak için doğru teknolojiye sahip olduğunu belirtti. Ayrıca satış anlaşmalarının ivme kazandığını belirten analist, altı otomobil üreticisinin SuperVision olarak adlandırılan otomatik sürüş sistemini almak için sırada beklediğinin altını çizdi.

Rosner salı günkü müşteri bilgilendirme yazısında, “Otomobil üreticileri ve ulaşım hizmeti şirketleri Mobileye’ın uygun maliyetli anahtar teslim çözümlerini tercih ediyor ve bu tercih otonomi tarihindeki en yüksek seviyelere ulaştı. Şirketin bu sayede önemli bir gelir ve kazanç ivmesi yakalamak üzere olduğu kanaatindeyiz” ifadelerine yer verdi.

2023’te 3% değer kaybetmiş durumda olan hisse, çarşamba gününü 6% yükselişle kapattı. 2017’de Intel (INTC) tarafından satın alınmasının ardından halka kapanan Mobileye, geçtiğimiz son baharda gerçekleştirilen ilk halka arzla borsaya geri dönmüş ve NASDAQ’ta işlem görmeye başlamıştı.

Rosner, Mobileye’ın gelirinin 2022’de gerçekleşen 1,8 milyar dolar seviyesinden yükselerek 2026’da yaklaşık 6 milyar dolara ulaşacağını ve 2030’da 18 milyar doları aşacağını tahmin ediyor. 2022’de 72 sent olarak gerçekleşen hisse başına gelirin de benzer şekilde 2026’da 2,40 dolara, 2030’da yaklaşık 8 dolara yükselmesini bekliyor. Ancak Rosner, SuperVision ve diğer satışlardaki artışla birlikte işletme giderlerinin de artmasından kaynaklanan ilk marj baskısı sebebiyle, 2023’te hisse başına gelirlerin 2022’ye kıyasla yatay veya aşağı yönlü seyredebileceğinin de altını çizdi.

Analist ayrıca Mobileye’ın kitle kaynaklı canlı haritasını “üstün nitelikli” olarak değerlendirdi. Rosner, sahip olduğu teknoloji sayesinde şirketin otonom araç pazarındaki tedarikçiler, çip üreticileri ve otomobil üreticileri karşısında iyi konumlandığını ve “Tier 1” seviyesinde bir tedarikçi haline dönüşebileceğini kaydetti.

Rosner Mobileye’ın değerlemesinin kısa vadede “pahalı” olarak nitelendirildiğini ancak teknolojisinin, müşteri ilişkilerinin ve potansiyel fırsatının dikkate alınmayı hak ettiğini belirtti.

Ford, Porsche ve Audi gibi büyük otomobil üreticileriyle ilişki kurma potansiyelinin de olduğunu sözlerine ekledi.

Deutsche Bank’ın Geleceğini Parlak Gördüğü Hisse!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC