Bültenler

Deutsche Bank Türk Lirası Tahminini Yayımladı

November 25, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Deutsche Bank Türk Lirası Tahminini Yayımladı

Deutsche Bank, yayımladığı bir araştırma raporunda Türk Lirası’nı ve değer kaybını değerlendirdi.

Banka, eğer para politikasında bir değişiklik olmazsa Türk Lirası’ndaki değer kaybının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini öngördü.

Deutsche Bank, dolarizasyonda artış beklediğini açıklarken, piyasasının da aynı yönde beklentide olduğunu belirtti. 

Deutsche Bank, para politikasında herhangi bir değişiklik olmaması durumunda Türk Lirası’nın değer kaybetmeye devam etmesini beklerken, döviz kurundaki yükselişin Türkiye ekonomisindeki yapısal kırgınlıkları ortaya çıkarabileceğini açıkladı.

Banka, Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve fiyatlardaki değişkenliğin, manşet enflasyona etkisinin önümüzdeki 6 ay içinde %3 olacağını tahmin ediyor. Ayrıca bankanın ekonomistlerine göre 2022’de, Türkiye’nin daha düşük bir büyüme kaydetmesi de olası görünüyor.

Açıklamanın devamında, geçtiğimiz haftalarda piyasanın ve kendilerinin faiz indirimine göre fiyatlandığını söyleyen Deutsche Bank, ancak şu an 100 baz puanlık acil bir faiz artışına göre pozisyon aldıklarını belirtti.

🚶‍♂️ Bir Adım Gerisi

  • Unicredit ekonomistlerinin yayımladıkları bir araştırma raporuna göre; kurdaki değer kaybının TCMB’yi aralık ayında ya da 2022’nin başlarında faiz artırımına zorlayabileceğini açıkladılar.
  • Goldman Sachs ekonomistleri, TCMB’nin politika faizini 2022’nin 2. çeyreğinde 600 baz puan artırmasını beklediklerini açıkladılar.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Deutsche Bank’tan Türk Lirası tahmini

Unicredit’ten Türk Lirası ve para politikası analizi

Dolarda hareketlilik sürüyor

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı