BĆ¼ltenler

šŸ“‰ Deutsche Bank, TCMBā€™den 100 Baz Puan Faiz Ä°ndirimi Bekliyor

December 13, 2021 ā€¢ 2 dakika okuma sĆ¼resi
šŸ“‰ Deutsche Bank, TCMBā€™den 100 Baz Puan Faiz Ä°ndirimi Bekliyor

TCMB, Aralık ayı için faiz kararını ayın 16’sında açıklayacak. Piyasalar faiz kararını beklerken, Deutsche Bank aralık ayındaki faiz kararı tahminini yayımladı.

Deutsche Bank’ın yaptığı açıklamada; TCMB’nin Aralık ayı toplantısında 100 baz puanlık faiz indirimi beklediğini söylerken, sonraki 3 toplantıda ise agresif bir indirim beklemediğini belirtti.

Ayrıca yayımladığı araştırma raporunda; 2022’nin ilk çeyreğinde piyasa koşullarının TCMB’yi 1000 baz puanlık faiz artırımı yapmaya zorlayacağını açıkladı.

Faizler Neden Şimdi Artırılmıyor?

Deutsche Bank’a göre acil bir faiz artırımı kararının şu an alınması zor görünüyor. 

Ayrıca bankaya göre; artan enflasyon, Türk Lirası’nın değer kaybı ve dolarizasyon 2022’nin ilk çeyreğinde politika faizinin %25 seviyelerine çıkarılmasına neden olabilir.

Peki Enflasyon Ne Olacak?

Deutsche Bank ekonomistleri, enflasyonun bu yıl sonunda %25 olabileceğini öngörürken, 2022’nin ilk yarısında %30 seviyelerine ulaşabileceğini düşünüyorlar.

Asgari Ücret ve Enflasyon

Deutsche Bank, kur geçirgenliğinin enflasyona etkisinin yanı sıra, asgari ücretteki artış ile birlikte Mayıs 2022’de enflasyonun %35 seviyelerine ulaşabileceğini belirtiyor.

Ekonomik büyümeyi de ele alan banka, Türkiye ekonomisinin 2022’de %3,5 büyümesini bekliyor.

🚶‍♂️ Bir Adım Gerisi

Standard Chartered; TCMB politikalarının ve Türk varlıklarındaki oynaklığın, Türkiye’nin risk primindeki artışın devam etmesine neden olacağını belirtti.

UBS, artık Türk Lirası hakkında rapor yayımlamayacağını ve yayımlanan son Türk Lirası tavsiye raporunun yatırımcılar tarafından dikkate alınmamasını belirtti. 

TCMB, dolar kurundaki yükselişin ardından 1 Aralık’tan bu yana, piyasaya doğrudan 4 defa müdahale etti.

👉 Bir Adım İlerisi

Bu hafta FED ve Avrupa Merkez Bankası başta olmak üzere yaklaşık 20 merkez bankası 2021’in son faiz kararını verecekler.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Deutsche: TCMB sonraki çeyrek 1000 baz puan faiz artırmak zorunda kalabilir

Standard Chartered’dan TL varlıklar değerlendirmesi

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı