Borsa Yorumları

Deneyimli Teknoloji Yatırımcısının Portföyü

March 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Deneyimli Teknoloji Yatırımcısının Portföyü

Teknoloji sektörüne yatırım söz konusu olduğunda eski kurtlardan biri de Paul Wick. 

Deneyimli yatırımcı; 1990’ların sonundaki “Dotcom” balonunu, bu balonun 2000’lerin başında patladığını ve 2008’de yaşanan mali krizi gördüğü 30 yıldan uzun bir süredir teknoloji sektörünün gerek sığ sularında gerek açık denizlerinde dümen tutuyor. Kaydettiği başarı sayesinde emsallerinin hayranlığını kazanan Wick’in imrenilecek bir performans öyküsü var.

Teknoloji ve bilişim fonuna 4 yıldız veren Morningstar’a göre, fon 2023’te 8% yükselerek son 5 yılda tüm teknoloji fonları arasında 14%’lük dilime ve son 10 yılda 12%’lik dilime girdi ve yıllık getiri ortalaması sırasıyla 13,4% ve 18,2% olarak gerçekleşti. Gider oranı 0,92% ve asgari yatırım seviyesi 2 bin dolar.

Wick’in en çok ilgisini çeken teknoloji şirketleri güçlü fikri mülkiyet haklarına sahip olmakla övünen, güçlü kâr marjlarıyla öne çıkan ve güçlü yönetim ekiplerine sahip iyi yönetilen şirketler.

Bugüne kadar Wick’in teknoloji sektöründe onlarca yıl öncesine dayanan ilişkileri oldu. Synopsys eş CEO’su Aart de Geus’u 31 yıldır tanıyor ve şirkete neredeyse o kadar uzun süredir yatırım yapıyor. Ocak ayı itibarıyla, teknoloji ve bilişim portföyünün yaklaşık 3,7%’sini oluşturan ilk 5 hisseden biri Synopsys (SNPS).

1982’de kurulan Sun Microsystems’in kurucu ortaklarından biri olarak bilinen Alman elektrik mühendisi ve Arista Networks’ün kurucu ortağı Andy Bechtolsheim’ı da önemsiyor. Wick’in portföyünün 0,69%’u Arista (ANET)’da.

Wick’in yatırım yaptığı hisselerden bir diğeri ise, katı oksit yakıt hücreleri üreten ve 4 milyar dolarlık piyasa değerine sahip alternatif enerji şirketi Bloom Energy (BE). Saf hidrojenle veya doğal gaz ve hidrojen kombinasyonuyla çalışan yakıt hücreleri, bir yandan işletmelere istikrarlı bir güç kaynağı sağlarken diğer yandan enerjinin daha yeşil teknolojilere geçişini destekliyor. 

Deneyimli Teknoloji Yatırımcısının Portföyü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC