Borsa Yorumları

Deneyimli Piyasa Uzmanından Yatırım Tüyoları!

November 25, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Deneyimli Piyasa Uzmanından Yatırım Tüyoları!

Bu yılki aşırı inişli çıkışlı zemin yatırımcıların bıçak sırtında kalmasına neden oldu. Ancak deneyimli piyasa uzmanı Howard Marks kısa vadeli risklerin hiçbirinin önemli olmadığına inanıyor.

Oaktree Capital Management kuruluşunda görev yapan Marks, bu hafta müşterileri için bir yazı kaleme alarak kısa vadede varlık fiyatlarında meydana gelen yukarı ve aşağı yönlü hareketleri görmezden gelmelerini söyledi. Uzmanın verdiği tüyolar Wall Street’te geniş bir takipçi kitlesi tarafından takip edildi. Hatta efsanevi yatırımcı Warren Buffett bile bu yazıları düzenli olarak okuduğunu ve bunlardan her zaman bir şeyler kaptığını ifade ediyor.

1980’lerin başlarından bu yana en yüksek seviyelerine doğru tırmanmakta olan enflasyonu aşağıya çekebilmek adına FED’in bir dizi agresif faiz artışları yapması nedeniyle piyasalar 2022’de büyük çalkantılar yaşadı. Küresel salgının etkilerini üzerinden atmak için halen çırpınmakta olan ekonominin bu sıkı para politikası yüzünden resesyona girmesinden endişe edenlerin sayısı azımsanmayacak seviyede. S&P 500 bu yıl yaklaşık 16% düştü.

76 yaşındaki yatırımcı fiyatlardaki dalgalanmaların, şirketlerin uzun vadeli beklentilerinden ziyade yatırımcıların psikolojilerinde meydana gelen değişikliklerden kaynaklandığına inanıyor.

Yatırımcı, “Psikolojik dalgalanmalar kısa vadede temel ilkelerdeki değişikliklerden çok daha fazla etkili ve öngörülmesi çok zor, dolayısıyla kısa vadeli yatırımların çoğu zaman kaybı … ya da daha kötüsü” ifadelerini kullandı.

Yatırımcıların volatiliteye gereğinden fazla önem atfettiğini söyleyen Marks, Buffett’ın yorumundan şu alıntıyı yaptı: “Pürüzsüz bir 12%’lik kazanç yerine, engebeli yollardan 15% kazancı tercih ediyoruz.”

Marks, “Bunun tam tersini yapan, yani pürüzsüz 12%’yi engebeli 15%’e tercih eden yatırımcılar, volatiliteden hoşlanmamalarının çoğunlukla ekonomik sebeplerden mi yoksa duygusal sebeplerden mi kaynaklandığını kendilerine sormalı” dedi.

Uzun Vadeli Performans Daha Önemli!

Marks’a göre asıl anlamlı olan şey, yatırımcıların elde bulundurdukları pozisyonların önümüzdeki en az beş yıl boyunca göstereceği performans ve pozisyon değerlerinin ilk yatırımlara kıyasla ne durumda olacağı.

Piyasa uzmanı, şirketlerin gelir tahminleri ve hisse fiyatlarının cazipliği olumsuz yönde değişmediği sürece yatırımcıların ellerindeki menkul değerleri tutmaları gerektiğini söyledi.

Buffet 2017’de, “Sürekli, düşük fiyatlı bir S&P 500 endeks fonunu satın alın” demişti. “Hem iyi hem de kötü zamanlarda onu almaya devam edin, özellikle de zorlayıcı dönemlerde.”

Marks, S&P 500’ün 1926’dan beri 16 resesyon, bir Büyük Buhran, birçok savaş ve küresel salgından geçmesine rağmen yıllık 10,5% getiri sağladığını belirtti.

Marks, “Uzun vadeli ortalama performanstan faydalanmayı asıl olay olarak; bunu geliştirmek için gösterilen aktif çabaları ise ‘kenar süsü’ olarak değerlendirin” mesajı verdi.

Deneyimli Piyasa Uzmanından Yatırım Tüyoları!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC