Bültenler

Demirören Medya, Hürriyet Gazetecilik’ten Zorunlu Pay Alımı Yapacak

November 12, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Demirören Medya, Hürriyet Gazetecilik’ten Zorunlu Pay Alımı Yapacak

Hürriyet Gazetecilik (HURGZ)’in sahibi Demirören Medya Yatırımları A.Ş. tarafından yapılan açıklamada; Demirören Grubu, Doğan Grubu’ndan Hürriyet’i satın aldığı dönemdeki borsa yatırımcılarının hisselerini almak üzere, geriye dönük hisse alım çağrısı yapacak.

Demirören; aralarında Hürriyet’in de bulunduğu medya varlıklarını, 2018 yılında Doğan Holding’den satın almıştı. 

Sonrasında SPK; satın alma işleminin ardından Demirören’i borsada işlem gören HURGZ hisseleri için zorunlu alım teklifinde bulunma yükümlülüğünü muaf tutmuştu.

Hürriyet Gazetecilik (HURGZ) tarafından dün KAP’a yapılan bildirimde; mahkemenin muafiyet kararını temmuz ayında bozduğunu ve kararın Danıştay tarafından 3 Kasım’da onaylandığını açıkladı.

Alınan karara göre Demirören, Hürriyet Gazetecilik paylarının diğer hissedarlardan, hisse başına 0,54316 dolar karşılığında satın almak için SPK’ya başvuracak.

Payların geri alınmasında belirli kriterlerin sağlanması gerekirken, şirketin yaptığı açıklamaya göre; “Pay alım teklifi yükümlülüğünün doğduğu tarih olan 16.05.2018 tarihinde, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. pay sahibi olup da o tarihte sahip oldukları paylardan pay alım teklifi tarihine kadar kesintisiz ellerinde bulundurdukları kısmı ile sınırlı olarak” şeklinde belirtildi.

Ancak kriterler konusunda son karar, SPK tarafından belirlenecek.

HURGZ Napıyor?

Dün; günü, %0,42 artışla 2,37 TL’den kapatan HURGZ, geçtiğimiz hafta %7,79 değer kazandı.

Bu Yazıyı Yazarken Yararlandığımız Kaynaklar

Özel Durum Açıklaması (Genel)

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı