Şirket Günlükleri

✈️ Midas ile Şirket Günlükleri – Delta Air Lines

Ocak 6, 2022 • 4 dakika okuma süresi
✈️ Midas ile Şirket Günlükleri – Delta Air Lines

🔎 DAL’e Yakından Bakalım

Delta Air Lines (DAL), 5 Ocak Çarşamba günü %0,76 değer kaybederek 40,28 dolara geriledi. Bu, şirketin art arda yakaladığı yükselişin ardından düşüşle kapadığı ilk gün oldu.

DAL; günü, şirketin ulaştığı 52 haftanın en yüksek seviyesinin (52,28 dolar) 12 dolar altında kapattı.

❓Peki, DAL’in Rakiplerinde Durum Ne?

Delta Air Lines (DAL), çarşamba günü rakiplerine göre iyi bir performans gösterirken sektördeki rakiplerinden;

 • American Airlines Group (AAL), %1,78 değer kaybederek 18,68 dolardan
 • Southwest Airlines (LUV), %1,50 değer kaybederek 43,99 dolardan günü kapattı.

🤔 Ne Yapar Bu Şirketler? 

Delta Air Lines (DAL), yolcu ve kargo için tarifeli hava taşımacılığı hizmeti veren bir havayolu şirketidir. Şirket; havayolu ve rafineri segmentlerinde faaliyet gösteriyor. Havayolu segmentiyle yolcu ve kargo için tarifeli hava taşımacılığı hizmeti veriyor. Rafineri segmenti ise jet yakıtı ve diğer ürünlerden oluşuyor.  Merkezi Atlanta’da bulunan şirketin yaklaşık 74 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 25,97 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 17,09 milyar dolar.
 • Son 1 ayda DAL %3,50 değer kazandı.

American Airlines Group (AAL), yan kuruluşları aracılığıyla havayolu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirket; Charlotte, Chicago, Dallas/Fort Worth, Los Angeles, Miami, New York, Philadelphia, Phoenix ve Washington’daki merkezleri aracılığıyla yolcu ve kargo için tarifeli hava taşımacılığı hizmetleri sunuyor. Aralık 2020 itibarıyla şirketin 855 uçaklık bir ana hat filosu var. Merkezi Texas’ta bulunan şirketin yaklaşık 56 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 12,31 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 17,34 milyar dolar.
 • Son 1 ayda AAL %2,46 değer kazandı.

Southwest Airlines (LUV); Amerika Birleşik Devletleri ve uluslararası yakın pazarlarda tarifeli havayolu taşımacılığı hizmetleri sağlayan bir şirkettir. 31 Aralık 2020 itibarıyla şirket, toplam 718 adet Boeing 737 uçaktan oluşan filosuyla 40 eyalette 107 noktaya uçuyor. Merkezi Texas’ta bulunan şirketin yaklaşık 56 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 26,43 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 9,05 milyon dolar.
 • Son 1 ayda LUV %5,74 değer kaybetti.

⏪ Sektörün Arka Bahçesi

 • Havayolu endüstrisi aylardır işgücü sıkıntısıyla boğuşsa da artan tüketici talebiyle güçlü bir geri dönüş yapmıştı. Teşvik ödemeleri, endüstrinin Şükran Günü tatilini büyük ölçüde sorunsuz atlatmasına yardımcı olmuştu.
 • Ancak daha sonra Omicron varyantı ortaya çıktı ve hastalanan çalışan sayılarındaki artış havayolu şirketlerinde personel eksikliğini körükledi. Son dönemde de Kuzeybatı Pasifik’te Orta Batı ve Doğu Kıyısı bölgelerine yayılan sert hava koşulları da endüstri için sorunları büyüttü.
 • Havacılık veri takipçisi FlightAware’e göre, havayolu şirketleri yılbaşından 5 Ocak Çarşamba gününe kadar 3.900’den fazla uçuşu erteledi. Ayrıca şirketler, geçtiğimiz Noel döneminden bugüne kadar da 22 binden fazla uçuşu iptal etti.

👉 Haberin Olsun

 • Noel ve yeni yıl tatil döneminde Omicron varyantının neden olduğu çoklu uçuş iptalleri, son zamanlarda Delta Air Lines (DAL)‘ın hisselerini olumsuz etkiledi. Delta Air Lines hisseleri, özellikle koronavirüsle ilgili belirsizlikler ve artan yakıt fiyatları nedeniyle de son altı ayda %11.5 düştü.
 • Southwest Airlines (LUV) bu hafta 395 uçuşu iptal etti ve 890 uçuşu da erteledi. FlightAware’e göre Southwest Airlines, ABD merkezli havayolları şirketleri arasında en fazla uçuş iptali ve erteleme bildiren şirket oldu. Şirket sözcüsü, pazartesi günü bir fırtınanın uçuş planlarını altüst etmesinin ardından şirketin normal operasyonlara dönmek için çalıştığını söyledi.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Delta (DAL) Declines 11% in Six Months

Southwest, JetBlue and Other Airlines Cancel More Than 1,000 U.S. Flights

Airlines Cancel More Than 1,000 Flights for 11th Straight Day

Veriler 05.01.2022 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı