Borsa Yorumları

Değişen Tüketici Talebi Karşısında Yükselme Eğilimindeki Hisseler

November 9, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Değişen Tüketici Talebi Karşısında Yükselme Eğilimindeki Hisseler

Yıllardır gücünü koruyan ABD’li tüketiciler, harcamalarıyla ekonomiyi destekliyor ve kısa vadede derin resesyon korkularını önlüyor. İleriye dönük olarak ise değişen tüketici tercihleri, değer ve deneyimler için iyiye işaret ediyor. 

💰 Bank of America’ya göre, süregelen enflasyonist baskılar tüm yıl boyunca tüketici harcamalarının düşük seviyelerde kalmasına neden oldu. Ancak ortada karışık bir tablo var: Tüketiciler hâlâ harcama yapıyor, hatta kazandıklarından daha fazla harcıyorlar çünkü istihdam seviyeleri ve saatlik ücret artışı oldukça güçlü olmaya devam ediyor. 

Kredi kartı borcu son 20 yılın en yüksek seviyelerine ulaşırken, öğrenci kredisi geri ödemeleri başlarken ve günlük fiyatlardaki artışlar alışveriş yapanları zorlamaya devam ederken bile, bu harcanabilir gelir büyük ölçüde tüketicilerin günlük ihtiyaçlarına ve isteğe bağlı satın alımlara gidiyor. 

📉 Tüketiciler rekor seviyedeki sabit ipotek oranları ve sıkılaşan banka kredi standartları nedeniyle ev gibi büyük satın alımlar yapmak istemiyor olabilir ancak diğer sektörler görünüşte iyi durumda. Buna bir örnek olarak restoranları ve genel ticari mallar sektörünü düşünün. Bank of America yine de salgın sonrası giyim, mobilya ve ev eşyalarına yapılan harcamaların azaldığını söylüyor.

Değişen Tüketici Talebi Karşısında Yükselme Eğilimindeki Hisseler

LPL Baş Ekonomisti Jeffrey Roach, ekim ayı tüketici güveni verisinin daha fazla kişinin önümüzdeki altı ay içinde bir tatil planladığını gösterdiğini, bunun da harcama yorgunluğu belirtilerine rağmen deneyimlere yönelik talebin devam ettiğini gösterdiğini belirtiyor. 

Bu faaliyet, bu yılki tutarlı temayı destekliyor: Amerikan tüketicisi, elinden geldiğince tasarruf ederken ara sıra savurganlık yaparak kendini şımartmayı tercih ediyor.

Barclays genel müdürü ve analisti Adrienne Yih, tüketicilerin “bu küçük kazançları, bu küçük lüksleri kendilerine vermek için daha büyük harcamaları yeniden düzenlediklerini” belirtiyor:

Tüketici makro bir ortamda karanlığa gömülmek istemiyor. Aynı zamanda mali açıdan çok sade bir hayat da yaşamak istemiyor. Hâlâ kendilerini şımartmak istiyorlar ancak daha fazla karar vererek ve daha dikkatli bir şekilde bunu yapıyorlar. Bu noktada da en iyi şirketler kazanıyor.

👛 Alışveriş yapan tüketiciler lüks ürünlerden uzaklaşıyor ancak yine de zayıflayan cüzdanlarını uygun fiyatlı ve genellikle markalı ürünler için ceplerinden çıkarıyor.

Birçok analiste göre, bu görünümün kazananları arasında değer odaklı ve uygun fiyatlı perakendeciler, seyahat ve konaklama isimleri ile kozmetik perakendecileri yer alıyor. 

Dilersen bu isimlere birlikte bakalım:

  • Urban Outfitters (URBN)
  • TJX Companies (TJX)
  • McDonald’s (MCD)
  • Ross Stores (ROST)
  • Ulta Beauty (ULTA)
  • Walmart (WMT)
  • Gap (GPS)
  • National Vision Holdings (EYE)
  • Lululemon Athletica (LULU)

👗 Barclays’den Yih ve Huntington National Bank araştırma direktörü Randy Hare’e göre, TJX Companies ve Ross Stores gibi orta gelirli müşterilere ve daha fazla değer arayan tüketicilere hitap eden fiyat dışı perakendeciler mevcut görünümden faydalanacak. 

TJX hisseleri bu yıl 14%’ün üzerinde yükselirken, Ross da yaklaşık 4,5% değer kazandı. Konsensüs analist notu, her iki şirketi de “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor ve ortalama hedef fiyatları, TJX’in 10%, Ross’un da yaklaşık 6% artabileceğini ima ediyor.

Ülke çapında 400’den fazla doğrudan tüketiciye yönelik markayla çalışan pazarlama ajansı Belardi Wong’un başkanı Polly Wong, “En varlıklı tüketiciler bile orta sınıf harcama değerlerine sahip. Pandemi sırasında görülen bu tür bir harcama oburluğuna geri döneceğimizi hiç sanmıyorum.” diyor.

🍔 Bartlett Wealth Management portföy yöneticisi ve kıdemli araştırma analisti James Lewis ve Huntington’s Hare, değişen tüketici davranışından faydalı çıkacak isimler arasında Walmart ve McDonald’s’ın yer aldığına işaret ediyor. 

Walmart’ın geçen hafta cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması ve bu yılki kazancını yaklaşık 16%’ya çıkarması ile hisse şimdiye kadar iyi bir yıl geçiriyor. McDonald’s da aynı dönemde 1,7% yükseldi.

Lewis, “Güçlü bir değer önerisi sunan perakendeciler başarılı olacaklar. Orta ve üst-orta tüketicilerin bir üst modele geçmeye istekli olduklarını düşünüyorum ama bilirsiniz, gözleri hâlâ cüzdanlarında.” diyor.

Değişen Tüketici Talebi Karşısında Yükselme Eğilimindeki Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC