Borsa Yorumları

Deepwater, Radarın Altında Kalan Bu Yapay Zekâ Hisselerini Beğeniyor

October 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Deepwater, Radarın Altında Kalan Bu Yapay Zekâ Hisselerini Beğeniyor

Yapay zekâyla ilişkili hisseler, bu yıl bu temanın oldukça ilgi görmesiyle birlikte yükselişe geçti ve yatırımcılar Nvidia (NVDA) ve Microsoft (MSFT) gibi favorilere hücum etti.

Ancak Deepwater Asset Management’a göre, yapay zekânın uzun vadeli altyapı yayılımı için gerekli olacak radar altı bir yapay zekâ hissesi var. Bu isim ise veri merkezleri için soğutma çözümleri üreten ABD’li Vertiv (VRT).

Deepwater’ın yönetici ortağı Doug Clinton “Vertiv, radara yakalanmayan bir yapay zekâ hissesi. Nvidia’dan GPU satın alan her veri merkezinin sorunlarından biri, bu GPU’ların yük altındayken çok sıcak çalışması. Vertiv, bu çipleri soğutmaya ve veri merkezlerinin daha verimli çalışmasını sağlamaya yardımcı olacak çözümler sunuyor.” diyor.

Hepimiz biliyoruz ki Nvidia, bazı tahminlere göre 80%’in üzerinde pazar payı ile yapay zekâ çipleri pazarına hakim. Şirketin uzmanlık alanı, üretici yapay zekâ yazılımlarının temelini oluşturan büyük yapay zekâ modelleri için tercih edilen çipler, yani grafik işlem birimleri (GPU).

Clinton, “Vertiv’in önümüzdeki üç ile beş yıl boyunca, bu yapay zekâ donanımı oluşumu devam ettikçe büyük bir destek bulacağını düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Deepwater Vertiv’in yanı sıra, CrowdStrike (CRWD), Adobe (ADBE), Uber Technologies (UBER) ve Unity Software’i (U) de beğeniyor. 

Öte yandan Clinton’ın en büyük yapay zekâ holdingi olarak tanımladığı Alphabet (GOOGL), bu yılın ikinci yarısı için “büyük bir katalizöre” sahip. Bu katalizör ise şirketin en son yapay zekâ modeli Gemini’nin lansmanı.

Clinton, “Bunun bugüne kadar piyasaya sürdükleri en güçlü model olduğunu düşünüyoruz. Ve ilk görünümler, OpenAI’ın ChatGPT’sinden daha iyi olabileceğini gösteriyor.” diyor 

Alphabet’in “oyuna geç kaldığını” itiraf eden Clinton, “Eğer durum gerçekten buysa bence Google’ın etrafındaki anlatı, geride kalmaktan, belki de yarışın önüne geçip lider olmaya doğru değişebilir.” diye ekledi. 

Deepwater, Radarın Altında Kalan Bu Yapay Zekâ Hisselerini Beğeniyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC