Borsa İstanbul

Dardanel (DARDL) Neden Tavan Yaptı?

January 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dardanel (DARDL) Neden Tavan Yaptı?

Dardanel Önentaş Gıda (DARDL) KAP’a yaptığı açıklamada hisselerinin tamamı şirkete ait olacak 1 milyon TL kuruluş sermayeli “Dardanel Dış Ticaret” adlı şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı. Şirketin hisseleri bu gelişme etkisiyle bugün tavan seviyeden işlem görmeye başladı. Dardanel bugün (8 Ocak) 9,96% artış ve 5,52 liradan işlem görüyor.

Diğer yandan Dardanel Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, şirketin 2024 hedeflerine ilişkin yaptığı açıklamalarda dolar bazında 40% büyüme hedeflediklerini ifade etti.

Niyazi Önen şirketin 2024’te 325 milyon dolar ciro, 51 milyon dolar da ebitda elde edeceği öngördüklerini belirterek “Ciromuzu beş yıl içerisinde 1 milyar dolar seviyesine getirmek istiyoruz. Daha sonraki yıllarda her yıl 25% dolar bazında büyüyerek 5 yıl sonunda 1 milyar dolar seviyesine getirmek istiyoruz. Bu da bize 150 milyon dolar ebitda sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

3 Yeni Fabrika Yolda

Önen, 5 yıllık ihracat hedefleri kapsamında cironun 50%’sini ihracattan sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

İstanbul’da iki, Çanakkale’de iki olmak üzere 4 fabrikalarının bulunduğunu söyleyen Önen şöyle devam etti:

“Ezine OSB’de yatırıma başladık, 2 bin kişiyi istihdam edeceğiz. 75-100 milyon dolar civarında yatırımla burada üç fabrika yapacağız. İlk fabrikamızı 29 Ekim 2025’te açma hedefi koyduk. Bu yatırımın tamamlanmasıyla yılda ek 400 milyon dolar daha ciro getirecek bir üretim kapasitesine sahip oluyoruz. Ayrıca Edirne’nin Enez ilçesinde bir fabrikamız var, onun da yapımına başladık. Burada da istihdam hedefimiz 600 kişi.”

Dardanel (DARDL) Neden Tavan Yaptı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Para Dergisi, KAP