Borsa Yorumları

Dan Niles’a Göre Bu Dört Teknoloji Hissesi, Diğerlerinden Farklı Değerleniyor 

Dan Niles’a Göre Bu Dört Teknoloji Hissesi, Diğerlerinden Farklı Değerleniyor 
Google News Icon Takip Et

Satori fon yöneticisi Dan Niles, büyük teknoloji şirketlerinin son birkaç yıldaki hisse performansının, şirket kazançlarından çok Fed para politikası tarafından belirlendiğini söyledi. 

Niles, geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklamada, “Son üç yıla bakarsanız teknoloji hisselerindeki hareketin kazançlarla hiçbir ilgisi yoktu. Her şey Fed ile ilgiliydi!” dedi. 

Niles ayrıca; 2022’de, “Muhteşem Yedili” olarak adlandırılan hisselerin, Fed’in agresif bir şekilde faiz oranlarını artırmasıyla yaklaşık 46% düştüğünü hatırlatıyor. 

Ancak bu yıl, borsa performansı açısından kazançların daha fazla önem kazandığı bir farklılık da gördüğünü belirtti. Niles, bu farklılığa sahip hisseler olarak da Nvidia (NVDA), Meta Platfroms (META), Microsoft (MSFT) ve Amazon (AMZN)’u göstererek “Fakat bu hisselerin fiyatları, kazançlara göre belirleniyor” ifadelerini kullandı.

FactSet verilerine göre analistler; bu dört hisse için hisse başına kâr beklentilerini, geçen yılın sonundan bu yana ortalama 50% artırdı. 

Hisseler de bu beklentilere reaksiyon göstermekte gecikmedi. Nvidia, yılbaşından bu yana yaklaşık 60%, Meta da 35%’in üzerinde değer kazandı. Microsoft ve Amazon da bu hisselerle birlikte iyi bir performans gösterdi.

Peki, Yapay Zekâ Gerçekten Patlamaya Hazır Bir Balon mu?

Niles ayrıca yapay zekâ coşkusuyla yaşanan ralli üzerine de ilginç açıklamalarda bulundu. Niles; Netscape’in internet tarayıcısının 1994’te piyasaya sürülmesi ile 2022 sonlarında ChatGPT’nin piyasaya sürülmesi arasında paralellikler kurarak mevcut “Yapay Zekâ balonunun” henüz ilk günleri olduğumuz savundu.

Hemen Hatırlayalım: Netscape’in 1994 yılında ilk yaygın popüler internet tarayıcısını kullanıma sunmasının ardından teknoloji hisseleri ve hatta genel olarak Nasdaq endeksi, yaklaşık 15 ay süren bir ralli yaşamıştı. 1994 sonlarından 1996 başlarına kadar Nasdaq 47% yükselirken S&P 500 de 40% değer kazanmıştı. 

Niles, ChatGPT ve diğer yapay zekâ teknolojilerine yanıt olarak bugün de benzer bir şeyin yaşandığını, ChatGPT’nin Kasım 2022’de piyasaya sürülmesinden bu yana Nasdaq’ın 42% arttığını vurguladı. S&P 500 ise 200%’ün üzerinde bir artış elde ederken, Nasdaq çöküşten önceki 2000 yılı başlarındaki zirvesinde yaklaşık 575%’lik altı yıllık bir kazanç elde etmişti.

Yapay zekânın ise bugünlerde bir balon olduğunu düşünenlerin sayısı azımsanacak seviyede değil. Bunun üzerine ise Niles; “Değerleme perspektifinden ya da zaman perspektifinden bunun bir balon olduğunu söylemenin hiçbir yolu yok, çünkü önceki internet balonunun oluşması beş yıl sürdü ve biz ‘yapay zekâ balonunun’ yalnızca bir buçuk yılını geride bıraktık. Eğer bunun bir balon olduğunu düşünüyorsanız, daha gidecek çok yolumuz olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC