Borsa Haberleri

“Cybertruck Projesinin İptal Edilmesi, Tesla Hisselerine Yarayabilir” – Jefferies

November 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
“Cybertruck Projesinin İptal Edilmesi, Tesla Hisselerine Yarayabilir” – Jefferies

Tesla (TSLA), kasım ayı sonunda Cybertruck ön teslimatlarına başlamaya hazırlanıyor. Bir Jefferies analisti ise bu durum üzerine dün ilginç bir açıklamada bulundu ve Tesla’nın merakla beklenen Cybertruck projesini tamamen rafa kaldırmasının şirket için daha iyi olacağını açıkladı. 

Jefferies analisti Philippe Houchois, TSLA’daki fiyat hedefini 250 dolardan 210 dolara düşürürken hisseye yönelik “TUT” notunu da korudu. Ayrıca analist Tesla’nın Cybertruck’ı hakkında da ilginç açıklamalarda bulundu.

Houchois bir notunda; “Her ne kadar pek olası olmasa da Cybertruck’ın ön teslimatlarına birkaç gün kala projenin tamamen iptal edilmesi, hisseler açısından olumlu bir gelişme olabilir. 2024 yılı, şirket büyümesi açısından şimdiden kayıp bir yıl. Bu iptal etme hamlesi ise Tesla’nın basitlik, ölçek ve hız üzerine kurulu bir sisteme yeniden odaklanmasına yardımcı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Tesla hisseleri, 30 Kasım’da başlaması planlanan Cybertruck teslimatları öncesinde kasım ayından bu yana yaklaşık 17% yükseldi.

Son Bilançoyu ve Cybertruck Açıklamalarını Tekrar Bi’ Hatırlayalım

Tesla hisseleri, 18 Ekim’de açıklanan üçüncü çeyrek bilançosunda beklenenden kötü kâr ve gelir bildirmesinin ardından değer kaybetmişti. 

Peki, bilanço detayları nasıldı?

  • Hisse başına kârı 37% düşüşle 0,66 dolara geriledi. 
  • Çeyreklik gelir, 9% artışla 23,4 milyar dolara yükseldi.
  • Tesla’nın brüt kâr marjı önceki yıla göre yedi puan düşüşle 17,9%’a geriledi.
  • Yasal krediler hariç, yakından izlenen düzeltilmiş otomotiv brüt marjı yaklaşık 11 puan düşüşle yaklaşık 18%’e geriledi.

Elon Musk; bilanço açıklamasının ardından yatırımcılara, Cybertruck teslimatları ve ABD’nin genel ekonomi görünümü hakkında uyarılarda bulunmuştu. Bu açıklamanın ve bilançonun ardından Tesla hisseleri 9,3% değer kaybetmişti. Elon Musk, Cybertruck teslimatlarının 30 Kasım’da başlayacağını ve bu yeni aracın “önemli bir pozitif nakit akışı” katkısı sağlamasının 12-18 ay alacağını söyledi. 

Ayrıca Elon Musk, “sadece Cybertruck’a yönelik beklentileri yumuşatmak istiyorum” diyerek hacimli bir üretime ulaşmada “muazzam zorluklar” yaşanacağını da belirtmişti.

“Cybertruck Projesinin İptal Edilmesi, Tesla Hisselerine Yarayabilir” - Jefferies

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investors