Borsa Yorumları

Credit Suisse’nin Güvenli Liman Hisseleri!

November 21, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Credit Suisse’nin Güvenli Liman Hisseleri!

Perşembe günü ABD büyük piyasa değerli ilaç sektörünü takip etmeye başlayan Credit Suisse’e göre, geçmişte zorlu ekonomik dönemlerde iyi iş çıkaran ve hisse fiyatları ucuz olan bu sektör şu anda pozisyon alınacak en doğru yer. 

Yatırımcıların bu alanda halen seçici olmaları gerektiğini belirten Credit Suisse, Merck (MRK) ve AbbVie (ABBV)’i favori isimler olarak gösterdi. Bu iki favori hissenin dışında Eli Lilly (LLY) ve Pfizer (PFE)’nin görünümlerini de “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” olarak derecelendirdi. 

Trung Huynh liderliğindeki analistler “Fırtınalı Denizlerde Güvenli Bir Sığınak” başlıklı bilgilendirme notunda, “Makro ortamdaki belirsizliğin önümüzdeki birkaç ay içerisinde çözülmesinin beklenmediği bu dönemde, makul hisse fiyatları nedeniyle büyük piyasa değerli ilaç sektörünü defansif pozisyon almak için kilit sektör olarak görüyoruz. İlaç sektörünün uzun vadeli seküler büyüme faktörleri ve maliyet enflasyonunu telafi eden yüksek kârlılığı değişmemiş olsa da ABD ilaç sektörünün bir yıllık vadeli fiyat/kazanç oranı, 2021-25 dönemi gelir artış beklentisi yüksek olmasına rağmen diğer defansif ABD sektörlerinin gerisinde kaldı.” ifadeleri kullanıldı. 

Credit Suisse, defansif sektörler olan kamu hizmetleri ve zaruri tüketim sektörlerinin ortalama 18-20 fiyat/kazanç oranlarına sahip olmalarına karşın, ABD ilaç sektörünün grup olarak 16 ile 17 kat arasında bir fiyat/kazanç oranında işlem gördüğünü belirtiyor. 

“Günümüz makro ortamında önemli” bir olgu olan “düşük risk ve kısa vadede yüksek büyüme” potansiyeline sahip Merck (MRK) hissesinin şu anki seviyesine kıyasla 20% değer kazanacağını öngörüyor. 

“Emsalleri arasında en yüksek temettü getirisine sahip” olan AbbVie’ın şu anki seviyesine göre 11% yükseleceğini değerlendiriyor. 

ABD ilaç sektörünün büyük resesyonlarda S&P 500’den daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyan raporda, sektörün bu yıl yine iyi performans gösterdiği vurguluyor. VanEck Pharmaceutical ETF, 2022 yılında şimdiye kadar 17% düşen S&P 500 ile karşılaştırırsak sadece bu yıl 4,7% değer kaybetti. 2022’de Merck 33%, AbbVie ise 12% yükseldi. 

Bilgilendirme yazısında, “Makro ölçekte iyileşmelerin başladığını en erken bu yıl sonunda göreceğiz, ancak 2023’te makroekonomik eğilimlerin düzelmesiyle daha da olumlu gelişmeler görme imkanımız var.” denildi.

“Hal böyleyken, portföylerin defansif isimlerle çeşitlendirilmesi gereken bu dönemde, büyük piyasa değerli ilaç sektörünün önümüzdeki aylarda istikrarlı bir şekilde üstün performans göstereceğine inanıyoruz. Eğer piyasalar daha belirgin bir şekilde ralli yaparsa Eli Lilly gibi daha yüksek büyüme oranına sahip olan tercihlerimizin defansif hisselerden ayrılarak, büyüyen isimler arasına yeniden katılacaklarını öngörüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Credit Suisse’nin Güvenli Liman Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC