Şirket Günlükleri

Midas ile Şirket Günlükleri – Colgate-Palmolive

September 9, 2021 • 4 dakika okuma süresi
Midas ile Şirket Günlükleri – Colgate-Palmolive

Colgate-Palmolive (CL) hisseleri, çarşamba günü %1,14 artışla 77,78 dolara yükseldi. Böylece hisse senedinin yükselişi, iki günlük kayıp serisini sonlandırdı.

Colgate-Palmolive Co. (CL), 8 Eylül Çarşamba gününü, şirketin 20 Kasım’da ulaştığı 52 haftalık en yüksek seviyesinin (86,41 dolar) 8,63 dolar altında kapattı.

Peki, Colgate-Palmolive’in Rakiplerinde Durum Ne?

CL hisseleri çarşamba günü rakiplerinin üzerinde bir performans gösterirken, başlıca rakipleri;

 • Procter & Gamble (PG) %0,76 artarak 144,60 dolardan

 • Unilever PLC ADR (UL) %0,69 artarak 55,42 dolardan işlem gördü.

🤔 Ne Yapar Bu Şirketler?

Colgate-Palmolive (CL), ağız ve diş sağlığı, kişisel bakım ve evcil hayvan gıdaları gibi segmentlerdeki ürünlerin üretim ve dağıtımını gerçekleştirmektedir. Dünya genelinde yaklaşık 34.200 çalışanı bulunmaktadır.

 • Piyasa Değeri: 64,87 milyar dolar.

 • Toplam Gelir (2020): 16,47 milyar dolar.

 • Son 1 ayda CL %-0,47 değer kaybetti.

Procter & Gamble (PG); merkezi Ohio, ABD’de bulunan, özellikle kimyevi ürünler üreten çok uluslu bir şirkettir ve temel olarak çok çeşitli temizlik malzemeleri, kişisel bakım ve hijyen ürünleri alanında uzmanlaşmıştır.

 • Piyasa Değeri: 348,49 milyar dolar.

 • Toplam Gelir (2020): 76,12 milyar dolar.

 • Son 1 ayda PG %1,96 değer kazandı.

Unilever PLC ADR (UL), Birleşik Krallık ve Hollanda merkezli, dünyanın en büyük hızlı tüketim ürünleri üreten şirketlerinden biridir. Ağırlıklı olarak yiyecek, ev ve kişisel bakım alanlarında faaliyet göstermektedir.

 • Piyasa Değeri: 142,25 milyar dolar.

 • Toplam Gelir (2020): 45,09 milyar dolar.

 • Son 1 ayda UL %-2,96 değer kaybetti.

⏪ Sektörün Arka Bahçesi

Tüketim ürünleri şirketleri için bulut ve mobil uygulamalar geliştiren Aforza, DN Capital liderliğindeki 22 milyon dolarlık A Serisi yatırım turunu duyurdu.

Aforza’nın Kurucu Ortağı ve CEO’su Dominic Dinardo, TechCrunch’a verdiği demeçte; Londra merkezli şirketin Salesforce ve Google Cloud platformları üzerinde inşa edilen teknolojik altyapısı ile hızlı tüketim ürünleri alanında hizmet veren şirketlerin ürün dağıtımı, müşteri kazanımı, promosyon verimliliği ve azalan pazar payı gibi sorunlarıyla mücadele etmek için şirketlerin platformlarını dijital olarak dönüştürebilmelerini sağladıklarını belirtti. Yapay zeka teknolojisini kullanan şirket, ürün önerileri vermenin yanı sıra, bir perakendecinin mevcut konumu gibi faktörlere dayalı olarak promosyon ve fiyatlandırma ile alabileceği siparişleri tahmin edebilmekte.

👉 Haberin Olsun

 • Colgate-Palmolive (CL), geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada, Colgate-Palmolive’in “Active Salt” ve “Vedshakti” diş macunu çeşitlerinin artık geri dönüştürülebilir tüplerde satılacağını söyledi. Yapılan açıklamada, “Colgate’in geri dönüştürülebilir tüpleri, Hindistan’daki ağız bakımı portföyünde %100 geri dönüştürülebilirlik elde etme yolculuğunda bir basamak taşıdır.” dedi. CL, tüpleri tasarlamak için eski adıyla Essel Propack olan EPL ile çalıştı.

 • Procter & Gamble (PG)’da yeni CEO, görevi devralmaya hazırlanırken 3 kadın çalışanını da üst düzey yönetim poziyonlarına terfi ettiriyor. Şirketin Aile Bakımı Bölüm Başkanı Mary Lynn Ferguson-McHugh ve Sağlık Hizmetleri Başkanı Steven Bishop, sırasıyla ekim ve şubat aylarında emekli oluyor. Onların yerini P&G’nin Bebek ve Kadın Bakımının CEO’su Fatima Francisco ve Kuzey Amerika Operasyonlarının Eski Başkanı Carolyn Tastad alıyor.

 • Arizona Mali İşler Sorumlusu Kimberly Yee, Unilever PLC ADR (UL) Yatırımcı İlişkilerinden Richard Williams’a gönderdiği bir e-postada, Arizona’nın Ben & Jerry’s’in ana şirketi olan Unilever’deki yatırımını haziran ayında 143 milyon dolardan 50 milyon dolara çektiğini ve 2021 Eylül’üne kadar sıfıra indireceğini söyledi. Ben & Jerry’s bu yılın başlarında Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 2022 yılı sonuna kadar dondurma satışını durduracağını açıklamıştı. Şirket ayrıca, eylemlerinin boykot olmadığını da söylemişti.

Yasal Not: Veriler 08.09.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı