Borsa Yorumları

CLSA’dan En Ucuz 3 Yapay Zekâ Hissesi: İki İsimde 50% Artış Bekliyor

Eylül 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
CLSA’dan En Ucuz 3 Yapay Zekâ Hissesi: İki İsimde 50% Artış Bekliyor

Sermaye piyasaları ve yatırım grubu CLSA analistleri, üç ucuz hissenin yapay zekânın “kârlı potansiyelinden” faydalanmasını bekliyor.

🚀 Analistler “Küresel yapay zekâ pazarının 2026 yılına kadar 1 trilyon dolara ulaşabileceğini ve üretkenlik ve inovasyonun bir sonraki büyük itici gücü olan üretici yapay zekânın bu potansiyelin 100 milyar dolarını oluşturacağını tahmin ediyoruz.” yorumunu yapıyor. 

ABD’nin bu potansiyelin yaklaşık 55%’ini oluşturmasını bekleyen analistler, “Ancak Çin’in 6%’nın üzerinde bir payla dünyanın en büyük ikinci yapay zekâ pazarı olması muhtemel. Bilgi işlem gücü, yapay zekâ gelişiminin temelini oluşturuyor ve ByteDance, Tencent (TCEHY), Alibaba (BABA) ve Baidu (BIDU) bir grup olarak 12% ile dünyanın en büyük ikinci yapay zekâ çipi alıcıları.” diyor. 

International Data Corporation, Inspur ve Tsinghua Üniversitesi tarafından hazırlanan bir rapordan elde edilen verilere atıfta bulunan CLSA analistleri, Çin’in yapay zekâ bilgi işlem gücünün 2026 yılına kadar sekiz kat artacağını öngörüyor. CLSA, bunun arkasındaki temel itici güçlerden birinin yapay zekâyla ilişkili bulut hizmetleri olabileceğini düşünüyor. 

👀 Bu kapsamda TCEHY, BABA ve BIDU’yu “Çin’in yapay zekâ inovasyonuna öncülük edecek ucuz yapay zekâ isimleri” olarak adlandıran analistler, Çin’de artan bilişim harcamaları dalgasının etkisiyle, üç şirketin bulut bileşenlerinin düşük marjlı ve son derece özelleştirilmiş projelerden uzaklaşarak yıllık 20%’nin üzerinde büyüme göstermesini bekliyor. 

Yatırım kuruluşu Alibaba’yı büyük dil modelleri için “en iyi bulut altyapısını sunan şirket” olarak tanımlıyor. Analistlerin BABA için belirlediği 158 dolarlık hedef fiyatı, hissenin salı günkü kapanışına göre önümüzdeki 12 ayda 78,9% artacağını ima ediyor. 

CLSA ayrıca Baidu ve Tencent için sırasıyla 184 dolar ve 63,81 dolarlık hedef fiyat belirlemiş, yani bu da söz konusu hisselerde sırasıyla 33,2% ve 55,3%’lük bir artış anlamına geliyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti