Borsa Yorumları

Citi’nin Büyük Fırsat Gördüğü Sektör ve Hisseler

February 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Citi’nin Büyük Fırsat Gördüğü Sektör ve Hisseler

Citi’ye göre yapay zeka sektörü on milyarlarca dolarlık bir toplam erişilebilir pazar potansiyeline sahip. Bu da, bu alandaki aktörler için büyük fırsatların olduğu anlamına geliyor.

Analist Tyler Radke geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir bilgilendirme yazısında, “OpenAI’nin ChatGPT’yi görücüye çıkarmasıyla birlikte yapay zeka ile ilgili haber çılgınlığının önü açılmış oldu. Ama aynı zamanda önemli yenilikleri körüklüyor, potansiyel olarak yeni pazar fırsatları oluşturuyor ve uzun süredir devam eden pazar hakimiyetlerine meydan okuyor” ifadelerini kullandı.

ChatGPT ile gelen ivme kısa vadede Microsoft (MSFT)’un aylık aktif kullanıcı sayısını destekleyebilir. 

  • Radke bununla birlikte, MSFT’nin kullanıcı tabanını koruyup koruyamamasının ve artırıp artıramamasının, reklamcılık geliri fırsatını realize etmek açısından çok önemli olacağını kaydetti.
  • Yapay zeka aynı zamanda Microsoft’un bulut bilişim bölümü Azure’nin büyümesini de destekleyebilir. Radke, şirketin OpenAI hizmetinin Azure’nin 2024 mali yılı gelirini kademeli şekilde artırarak 0,6 milyar dolar yükseltebileceğini, baz senaryoya göre ise gelecekte bu artışın 1,4 milyar dolara ulaşabileceğini belirtti.
  • Analistin hisse için belirlediği 282 dolarlık 12 aylık ortalama fiyat hedefi, perşembe günkü kapanış seviyesine kıyasla yaklaşık 7,5%’lik bir yükseliş anlamına geliyor. 
Citi’nin Büyük Fırsat Gördüğü Sektör ve Hisseler

Google Hızla Takip Ediyor

  • Alphabet (GOOG), yapay zeka alanındaki rakip ürünü Bard’ı geçen hafta açıkladı. Yatırımcılar ise bundan pek etkilenmemiş gibi görünüyor. Hisse o gün 7% değer kaybetti. Alphabet yönetim kurulu başkanı John Hennessy pazartesi günü yaptığı açıklamada, ürün henüz tam olarak hazır olmasa da şirketin benzer teknolojiye sahip olduğunu göstermek amacıyla bu tanıtımın yapıldığını belirtti.
  • Radke Alphabet’in yarışa katılmakta geç kalmasının bir pes etme nedeni olmadığını düşünüyor.
  • Radke, Alphabet’in yapay zeka alanına yaptığı yatırımları dikkate alarak arama fikirlerinde ve ürünlerinde daha güçlü bir kullanıcı deneyimi sağlanacağını tahmin ediyor.
  • Analistin Alphabet için belirlediği 12 aylık ortalama 120 dolarlık fiyat hedefi, çarşamba günkü kapanış fiyatına kıyasla yaklaşık 26%lık bir yükseliş potansiyeline işaret ediyor. 

GPU İş Kolundaki Fırsat

  • Radke, yapay zeka destekli arama uygulamasının grafik işlemci birimi piyasasında yıllık bazda 4,5 milyar dolar seviyesinde bir fırsat oluşturabileceğini belirtti. Analist bunun Nvidia (NVDA) gibi yapay zeka işlem yeteneği sağlayan GPU’ları tasarlayan ve üreten şirketlere fayda sağlayacağını vurguladı.
  • Analistin Nvidia için 210 dolar olarak belirlediği 12 aylık ortalama fiyat hedefi, çarşamba günkü kapanış fiyatı 220,02 dolar seviyesinin aşağısına işaret ediyor. Çip üreticisinin hisseleri yılın başından bu yana 55%’lik güçlü bir yükseliş kaydetmiş durumda.

Citi’nin Büyük Fırsat Gördüğü Sektör ve Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC