Borsa Yorumları

Citi’nin “AL” Dediği Temettü Hisseleri

April 30, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Citi’nin “AL” Dediği Temettü Hisseleri

Citi’ye göre, Fed yakın gelecekte daha düşük faiz oranlarını değerlendirmeye hazırlanırken, yatırımcıların temettü ödeyen hisseleri başka bir gelir akışı olarak düşünmelerinin zamanı gelmiş olabilir.

Düşük faiz oranları, sabit gelirli varlıklar gibi bazı yatırımların bir zamanlar olduğundan daha az çekici görüneceği anlamına gelecektir. Citi’ye göre bu durum da yatırımcıları temettü ödemeleri konusunda güçlü bir geçmişe sahip şirketleri satın almaya teşvik etmeli.

Citi Research’ün ABD hisse stratejisi başkanı Scott Chronert, “Temettü trendleri özelinde, Fed’in kademeli olarak daha az kısıtlayıcı bir faiz politikasına doğru kaymasının, yatırımcıların temettüler de dahil olmak üzere gelir kaynaklarını çeşitlendirmesiyle sonuçlanmasını bekliyoruz. Daha yüksek faiz oranları ve 2022’deki piyasa deneyimi, birçok yatırımcının sermaye harcamalarının yakın vadeli nakit akışlarına net bir şekilde yansıması olan şirketleri tercih etmesine neden oluyor.” diyor.

Bu çerçevede, yatırımcılar temettü ödemelerine başlayan firmaları başlangıçta olumlu bir fiyat tepkisiyle ödüllendiriyor.

S&P 500 temettüleri geçen yıl 5,2% oranında arttı ancak Wall Street tahminleri temettülerin 2024 yılında 6,5% oranında artabileceğini gösteriyor. Chronert, 10%’luk kazanç büyümesi görünümü göz önüne alındığında, bu rakamın hâlâ ılımlı olduğunu düşünüyor.

Dahası, piyasa değeri yüksek teknoloji devleri de bu furyaya katılıyor: Meta’nın (META) yönetim kurulu şubat ayında ilk temettüsünü onaylarken, Alphabet (GOOGL) de haziran ayında ilk kez 0,20 dolar temettü dağıtacağını açıkladı.

Faiz oranlarının düştüğü bir ortamda, temettü veren şirketlerin yatırımcıların istikrarlı bir gelir akışı elde etmeleri için bir can simidi olabileceği görüşüyle Chronert, S&P 500’de bu yıl temettü ödemelerini artıracak potansiyel güce sahip hisseleri taramış.

Chronert’in kriterlerine göre aşağıdaki listede yer alan isimler; Citi Research tarafından “AL” notuna sahip, beklenen temettü büyümesi ortalamanın üzerinde olan ve makul temettü verimine sahip hisseleri içeriyor:

  • Lam Research (LRCX)
  • Bank of New York Mellon (BK)
  • Yum! Brands (YUM)
  • Mastercard (MA)
  • Visa (V)
  • Microsoft (MSFT)
  • Darden Restaurant (DRI)
  • Nike (NKE)

💸 Citi Research’e göre şu anda 0,7% temettü verimine sahip olan Visa listede yer alan isimlerden biri oldu. Kredi kartı devi, hisseyi izleyen analistlerin çoğunluğundan “AL” notuna sahip ve analistlerin konsensüs hedef fiyatı, hissede 13%’lük bir artış ima ediyor.

Visa hisseleri, geçen hafta şirketin ikinci mali çeyreğinde gelirlerini artırmasından bir destek alarak yükseldi. Şirket, analistlerin 8,63 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,44 dolar kâr beklentisine karşılık, 8,78 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 2,51 dolar düzeltilmiş kâr açıkladı.

💳 Listede yer alan bir diğer kredi kartı ödeme şirketi Mastercard da şu anda 0,6% temettü verimine sahip. Analistler, hissede ezici bir çoğunlukla yükseliş eğiliminde ve önümüzdeki 12 ay içinde 12%’lik bir artış öngörüyor.

Bu ayın başlarında TD Cowen, Mastercard’ı “AL” notuyla izlemeye kapsamaya başladı. Analist Bryan Bergin, özellikle Asya ve Avrupa olmak üzere uluslararası pazarların şirket için büyüme fırsatları yaratacağına inandığını söyledi.

Mastercard hisseleri, bu yıl şimdiye kadar 7% yükseldi. Şirketin yarın üç aylık sonuçlarını açıklaması bekleniyor. 

💾 Yarı iletken şirketi Lam Research de 0,9% temettü verimiyle listeye girdi. Hisseyi izleyen analistlerin yarısından fazlası Lam’i “AL” ya da “GÜÇLÜ AL” olarak değerlendiriyor ve yaklaşık 6%’lık bir potansiyel artış görüyor.

Nisan ayının başlarında B. Riley de şirketin “gelir artış potansiyeli” konusunda artık daha emin olduğunu söyleyerek şirketin notunu “AL” seviyesine taşıdı.

Lam Research hisseleri bu yıl yaklaşık 19% artıda. Şirket geçen hafta üçüncü çeyrek bilançosunda tahminleri aşmanın yanı sıra, içinde bulunduğumuz çeyrek dönem için güçlü tahminler açıkladı.

Citi’nin “AL” Dediği Temettü Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC