Borsa Yorumları

Citigroup’un Yazılımda Yapay Zekâ Liderleri Dediği Hisseler

Temmuz 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Citigroup’un Yazılımda Yapay Zekâ Liderleri Dediği Hisseler

Citigroup, ciddi bir patlama yaşayan yapay zekâ pazarının en iyi yazılım isimlerini belirledi. Bankanın favorileri, “haksız yere kategorize edildiğini” düşündüğü iki şirketi de içeriyor.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite için 2008’den bu yana görülen en zorlu yılın ardından, yatırımcıların teknoloji ticaretine geri dönmesiyle yazılım hisseleri 2023’ün ilk yarısında tabiri caizse mezardan geri döndü.

Her ne kadar birçok hiper büyüme ismi pandemi seviyelerine yakın büyümeye göre ayarlanmış değerleme nedeniyle risk altında görünse ve tahminlere göre önemli bir yükselişten yoksun olsa da analist Tyler Radke, genel olarak sektörün cazip bir şekilde değerlendiğini düşünüyor. 

Radke’nin bu kapsamda ikinci çeyrek için en iddialı yazılım ismi olarak gördüğü MongoDB (MDB) ile başlayalım. Analist, müşterilere gönderdiği bir notta, “Üretici yapay zekâyı yazılımdaki en büyük pazarlardan birine karşı potansiyel bir toplam pazar kapsamında katalizör olarak gördüğümüzden, hisse ocak ayından bu yana 100%’e yakın artmış olsa da MDB favorimiz olmaya devam ediyor.” yorumunu yapıyor.

13 Temmuz piyasa kapanışı itibariyle MDB bu yıl yaklaşık 107% değer kazandı. Citigroup’un MDB için belirlediği 430 dolarlık 12 aylık ortalama hedef fiyatı da hissede yaklaşık 6%’lık bir artış ima ediyor. 

MongoDB’nin yanı sıra Radke, yazılım pazarının iletişim merkezi yazılım şirketi Nice (NICE) ve veri analizi sağlayıcısı Alteryx’i (AYX) hafife aldığına inanıyor. Analist ayrıca, bu isimlerin sözde yapay zekâ kaybedenleri olarak kategorize edilmesini “abartılı” olarak değerlendiriyor. 

Alteryx hisseleri bu yıl 16%’dan fazla düşüşdeğer kaybederken gösterirken, Nice yaklaşık 9% yükseldi. 

Geçtiğimiz haftalarda pek çok yatırımcı, üretici yapay zekânın İsrail merkezli Nice’ın iş modeline zarar verebileceğine dair endişelerini dile getirmişti. 

Ancak Radke, son analist gününde Nice’in üretici yapay zekâdan yararlanmak ve “koltuk bazlı fiyatlandırmadan” kullanım bazlı fiyatlandırmaya geçmek için iyi bir konumda olduğuna dair “kendinden emin bir mesaj” verdiğini söyledi.

Radke ayrıca, genişletilmiş yazılım ve büyüyen ürün portföyünden gelen güçlü ivmenin, yapay zekânın Alteryx’i zorlayabileceği yönündeki korkuları dengeleyeceğini söyledi. 

Son analist günü duyurularının da şirketin veri analitiği bulut platformunda yapay zekâ ve makine öğrenimini kullanma yollarını vurguladığını sözlerine ekledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti