Borsa Yorumları

Citi’den Goldman Sachs’e, Wall Street Bakırda Ralli Bekliyor

June 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Citi’den Goldman Sachs’e, Wall Street Bakırda Ralli Bekliyor

Bakır fiyatları, neredeyse son bir yılın en düşük düzeylerinde seyretse de analistler sektör genelinde büyük bir ralli bekliyor. Bu ralliden kazançlı çıkacak bazı hisseler de var. 

“Bakır fırlayacak”: Wall Street genelinde bakırda bir toparlanma beklendiği doğru ama aralarında en güçlü öngörü Citigroup’tan geldi. Banka, en düşük ihtimalle bakır fiyatlarının 2025’e kadar 50% artışla ton başına 12 bin dolara, en yüksek ihtimalle de 15 bin tona yükseleceğini düşünüyor. 

Citi analistleri, “Uzun vadeli yatırımcıların gelecek altı ay içinde kademeli olarak bakır yatırımlarını artırmalarını tavsiye ediyoruz. Bu stratejide giderek artan bir risk/ödül şeması görüyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Citi’ye paralel, Goldman Sachs da bakır fiyatlarının gelecek 12 aylık dönemde 25% artışla ton başına 11 bin dolara yükselebileceğini umuyor. 

Bakır fiyatları, mayısta 6%’lık bir düşüş gördü ve haziran 2022’den bu yana en kötü aylık performansını gösterdi. Ancak Goldman’a göre bakır piyasası şu an “ciddi bir açık” aşamasında.

💭 Goldman analistleri, “Çin talebi büyüme endişelerinden daha iyi performans gösteriyor. Çin’in talep gücü yeterince takdir edilmemiş olsa da, maden arzındaki olumsuz bir şokun bu piyasa üzerinde sıkılaştırıcı bir etki olarak devam ettiğini kabul etmek de aynı derecede önemli.” diyor. 

Özetle, Goldman’a göre elektrikli araçlar ve yenilenebilir enerjiye yönelik politika desteğine paralel, bakıra yönelik uzun vadeli küresel talep artışta.

“Peki, bakıra nasıl yatırım yapacağım?” diyorsan, Global X Copper Miners ETF’i (COPX) iyi bir örnek. 

Ayrıca, izlendiği analistlerin 72%’sinden “AL” notu alan Teck Resources (TECK) da dikkat çeken bir hisse. 

Citi’den Goldman Sachs’e, Wall Street Bakırda Ralli Bekliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC