Borsa Yorumları

Citi 2023 Biyoteknoloji Favorilerini Açıkladı!

December 30, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Citi 2023 Biyoteknoloji Favorilerini Açıkladı!

Citi’ye göre biyoteknoloji piyasası bir “cazip hisse pazarına” dönüşmüş durumda ve 2023’te de bu şekilde devam etmesi için bütün koşullar elverişli. Citi’nin aralık ayında yayımladığı bir bilgilendirme yazısında, “Çeşitli resesyon senaryolarında yüksek performans sağlayabilecek kısa vadeli katalizörlere, aktif müzakerelere ve güçlü temellere sahip şirketlere baktığımızda, biyoteknoloji şu anda bir cazip hisse pazarı şeklinde” ifadelerine yer verildi. Ancak sektörün performansı, ekonominin performansına göre değişiklik gösterecek. Citi, kötü bir resesyon senaryosunda, büyük nakit bakiyesi olan ve halihazırda piyasaya sürülmüş ilaçlara veya onay bekleyen ilaçlara sahip isimleri tercih ediyor.

Apellis Pharmaceuticals (APLS), Acadia Pharmaceuticals (ACAD) ve Amylyx Pharmaceuticals (AMLX) Citi’nin bu kriterlere uygun olduğunu düşündüğü isimlerden bazıları. Citi’ye göre ılımlı bir resesyon yaşanması durumunda bunun tersi olacak ve yatırımcılar ucuz değerlemelere sahip olan isimleri arama eğilimine girecek. Yazıda bununla birlikte böyle bir senaryo gerçekleşse bile, “daha olgun projelere ve iyi nakit bakiyesine sahip olan isimlerin gözden düşmeyeceği” de belirtildi. Ayrıca, “Orta şiddette bir resesyon senaryosunda daha uzun vadede getiri sağlayan daha güvenli isimlere bir miktar yönelme olsa da biyoteknoloji yatırımcılarının kısa vadede getiri sağlayan, düşük piyasa değerli isimleri “yüksek riskli ilginç fırsatlar” olarak göreceklerini tahmin ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

2023 için İlk Tercihler

Citi, gelecek yıl için tercih ettiği isimlerden bazılarını paylaştı.

Beam Therapeutics (BEAM) – Banka, şirketin ortak hücre anemisi alanındaki çalışmalarının ortaya yüksek kaliteli bir ürün çıkarma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Citi’nin yazısında ayrıca klinik öncesi seviyedeki projelerinin, “bir dizi büyük pazar fırsatıyla uzun vadede şirkete değer katabileceği, güçlü nakit pozisyonunun BEAM’i bir sert iniş senaryosunda bile cazip hale getirdiği” belirtildi. Banka hisse için, yaklaşık 69% yükselişe karşılık gelecek şekilde 62 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi.

Apellis Pharmaceuticals (APLS) – Citi kendi modeline dayanarak, Apellis’in, 2 milyar dolarlık satış rakamına ulaşmak için “mütevazı” bir pazar payı yakalamasının yeterli olacağını belirtti. Banka hisse için, yaklaşık 73% yükselişe karşılık gelecek şekilde 86 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi.

Karuna Therapeutics (KRTX) – Citi’nin yazısında, Karuna’nın, son aşamalarına gelmiş olan şizofreni alanındaki çalışmalarını ilerletmek için birçok fırsata sahip olduğu ve bu çalışmanın başarılı olması halinde 4 milyar dolarlık bir satış rakamına ulaşabileceği belirtildi. Bankanın yazısında, “Dahası, bir sert iniş/resesyon senaryosunda, sadece uzun vadeli yatırımlarla ilgilenen yatırımcılar ve uzmanlar kısa vadede getiri fırsatları sunan risksiz isimleri tercih etmeye devam edebilir” ifadeleri yer aldı. Banka hisse için, yaklaşık 45% yükselişe karşılık gelecek şekilde 279 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi.

Citi 2023 Biyoteknoloji Favorilerini Açıkladı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC