Borsa Haberleri

Çip Üreticisi Intel Beklentileri Aştı, Güçlü Tahminler Açıkladı

October 27, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Çip Üreticisi Intel Beklentileri Aştı, Güçlü Tahminler Açıkladı

Yarı iletken sektörünün önemli isimleri arasında yer alan Intel (INTC) geçen yıla göre gelirlerinde düşüş görse de kâr ve satış beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. 

Şirket, üçüncü çeyrekte 297 milyon dolar veya hisse başına 0,7 dolar net kâr açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 1,02 milyar dolar veya hisse başına 0,25 dolardı. Bu dönemde şirketin düzeltilmiş kârı ise 0,41 dolarla analistlerin 0,22 dolarlık beklentisinin üzerinde geldi. 

Öte yandan Intel’in gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre 8% düşüşle 14,16 milyar dolara gerilese de analistlerin 13,53 milyar dolarlık beklentisini aştı. Bu, şirketin gelirlerindeki düşüşün üst üste sekizinci çeyrekte de devam ettiğini gösterdi ancak çip üreticisi gelirlerin içinde bulunduğumuz çeyrek dönemde büyümesini beklediğini söyledi.

Beklenti demişken, Intel dördüncü çeyrekte 14,6 milyar ile 15,6 milyar dolar aralığında gelir üzerinden 0,23 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr elde etmeyi beklediğini söyledi. Konsensüs analist tahmini ise şirketin 14,31 milyar dolar gelir ile 0,32 dolar hisse başına kâr açıklaması yönünde. 

Intel CEO’su Pat Gelsinger analistlerle yaptığı görüşmede şirketin bu yıl maliyetleri yaklaşık 3 milyar dolar azaltacağını söyledi. Öte yandan CFO David Zinsner de Intel’in hisse başına kârının şirketin giderlerini kontrol etmesinden yararlandığını ve faaliyet giderlerinin bir yıl öncesine göre 15% azaldığını belirtti. 

📍 Dilersen bir de şirketin iş birimlerindeki performansını inceleyelim:

  • Intel’in dizüstü ve masaüstü bilgisayar işlemci sevkiyatlarını içeren İstemci Bilişim grubundaki satışlar %3 düşüşle 7,9 milyar dolara geriledi.
  • Intel’in sunucu çipleri üreten Veri Merkezi ve Yapay Zekâ bölümünün satışları ise 10% düşüşle 3,8 milyar dolara geriledi. Intel, sunucu işlemcileri için rekabet baskısı ve daha küçük bir pazar gördüğünü söyledi.
  • Sürücüsüz otomobil parçaları üreten ve halka açık Intel iştiraki Mobileye’ın (MBLY) satışları 18% artarak 530 milyon dolara ulaştı. 
  • Şirketin yeni gelişmekte olan çip üretim işi olan Intel dökümhane hizmetleri, 311 milyon dolar gelirle şirketin küçük bir parçası olmaya devam ediyor ancak bir önceki yıla göre yaklaşık 300% büyüdü. 

👀 “Arm Alternatifi O Kadar da Önemli Değil”

Gelsinger, “Sektör son birkaç çeyrekte CPU’lar ve hızlandırıcılar arasında bazı değişimler ve sunucu pazarında bazı envanter sıkışmaları görse de, dördüncü çeyreğe girerken normalleşme işaretleri görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çip Üreticisi Intel Beklentileri Aştı, Güçlü Tahminler Açıkladı

Hatırlarsan, Nvidia (NVDA) ve AMD’nin (AMD) PC pazarında Intel ile rekabet edebilmek için Arm (ARM) tabanlı çipler üzerinde çalıştığı açıklanmıştı. Gelsinger, tarihsel olarak Arm çiplerinin pazarda çok fazla ilgi görmediğini ve Intel’in Arm PC çipleri üretme potansiyelini bir fırsat olarak gördüğünü söyledi:

Arm ve Windows alternatifleri, genellikle PC işinde oldukça önemsiz rollere indirgenmişlerdir. Tüm rekabeti ciddiye alıyoruz. Ancak tarihin bize yol gösterdiğini düşünürsek, bunların potansiyel olarak genel anlamda o kadar da önemli olduğunu düşünmüyoruz.

Intel ayrıca, 2025 yılına kadar Taiwan Semiconductor Manufacturing’in (TSM) çip üretim teknolojisini yakalama yolunda ilerlediğini ve belirtti. 

🚀 Yapay Zekâ Atılımları

Öte yandan Intel’in yapay zekâ coşkusunu yakalamak için yeni hamleler yaptığına ilişkin haberler de geliyor. 

The Information’ın konuyla ilgili doğrudan bilgi sahibi iki kişiye dayandırdığı haberine göre yarı iletken devi, müşteriler için ChatGPT benzeri bir uygulama oluşturmak üzere birden fazla danışmanlık firmasıyla birlikte çalışıyor.

Haber kaynağı, Intel’in Boston Consulting Group ile çalışmaya başladığını ve uygulama oluşturma yazılımını ve hizmetlerini doğrudan kurumsal müşterilere satmaya çalıştığı için yeni ortaklar eklediğini belirtti.

Şirket genellikle müşterilerle doğrudan çalışma işinde değil ancak yapay zekâ teklifleri sağlama konusunda rakiplerinin çok gerisinde.

Çip Üreticisi Intel Beklentileri Aştı, Güçlü Tahminler Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Intel, Seeking Alpha