Google

Çip Savaşları: Google’ın Çipleri Nvidia’yı Gölgede mi Bırakacak?

April 6, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Çip Savaşları: Google’ın Çipleri Nvidia’yı Gölgede mi Bırakacak?

Google’ın (GOOGL) kendi üretimi olan çiplerine ilişkin yayınlanan bir makale, çip denince akla ilk gelen isimlerden biri olan Nvidia’ya (NVDA) ciddi bir rekabet ortamı yaratacak gibi görünüyor. 

Cornell Üniversitesi arXiv kaynağında yer alan bir araştırma makalesinde Google, yapay zekâ modellerinin eğitiminde kullanılan dördüncü nesil Tensor Processing Unit (TPU) çiplerinin, Nvidia’nın popüler A100 çiplerinden 1,2 ile 1,7 kat daha hızlı, 1,9 kat daha verimli olduğunu öne sürüyor. 

Küçük bir not: Makalede, Google’ın çipleriyle Nvidia’nın geçen yıl piyasaya sürdüğü ve daha yeni bir teknolojiye sahip H100 çipleriyle bir karşılaştırılma yapılmamış çünkü Google’ın TPU’ları H100 çiplerinden daha eski. 

Çip Savaşları: Google’ın Çipleri Nvidia’yı Gölgede mi Bırakacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha