Tesla

Çinli Elektrikli Araç Üreticileri, Tesla Rekabetini Artırıyor

January 25, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Çinli Elektrikli Araç Üreticileri, Tesla Rekabetini Artırıyor

Çin’in elektrikli araç pazarındaki güçlü rekabet, yerel üreticileri Tesla’nın (TSLA) henüz ülkede sunmadığı ileri teknolojiye sahip araçları daha düşük fiyatlarla satmaya iterek ABD’li şirketi zorlamaya devam ediyor.

Şirketler artık ağırlıklı olarak sürüş menzili konusunda rekabet etmiyor. Bunun yerine, yeni modelleri hızlı bir şekilde piyasaya sürerken bir dizi özelliği bir araya getiriyorlar; araç içi projektörler, buzdolapları ve sürücü asistanı bunlardan birkaçı.

Tesla’nın araçları bu aksesuarlarla birlikte gelmiyor ve Elon Musk’ın şirketi şu anda Çin’de sürücü destek teknolojisinin yalnızca sınırlı bir versiyonunu sunuyor.

Çinli lazer ekran şirketi Appotronics CEO’su Li Yi, “Çin’de elektrikli araçlar tüketici elektroniği ürünü haline geliyor. Bunun daha fazla eğlence talebi anlamına geldiğini düşünüyorum, insanlar gerçekten en gelişmiş teknik özelliklere sahip bir şey satın almak istiyor.” diyor. 

Appotronics, Huawei’nin Aito markasının yeni piyasaya sürülen M9 SUV’sinde yer alan 32 inçlik projeksiyon ekranını tasarladığını iddia ediyor. Aito, 1 Ocak itibarıyla M9 siparişlerinin 30 bin aracı aştığını ve teslimatların şubat ayı sonunda başlayacağını söyledi.

Altı koltuklu araçta bir buzdolabı, katlanabilir ön koltuklar ve fiziksel bir gösterge paneli yerine bilgileri yansıtarak yol üzerinde görünmesini sağlayan bir teknoloji bulunuyor. AR HUD olarak bilinen bu teknoloji, aynı zamanda navigasyon talimatlarını da görüntüleyebiliyor.

Tesla’nın diğer rakipleri arasında yer alan Li Auto’nun (LI) L9 SUV’u, 429 bin 900 yuan (yaklaşık 60,6 bin dolar) fiyat etiketiyle satılıyor ve bir buzdolabı ve sürücü destek teknolojisi olan AR HUD ile birlikte geliyor.

Çinli Elektrikli Araç Üreticileri, Tesla Rekabetini Artırıyor

Öte yandan Xpeng’in (XPEV) G9 SUV’si, Çin’de şehir sokaklarındaki sürücü destek teknolojisinde lider olarak kabul ediliyor ve fiyatı 289 bin 900 yuan’dan (yaklaşık 40,8 bin dolar) başlıyor.

Ancak bu henüz başlangıç; HSBC’ye göre 2024 yılında Çin’de 100’den fazla yeni elektrikli araç modeli piyasaya sürülecek. 

🚀 Milyonlarca Dolarlık Segment

Appotronics’ten Li, araba teknolojisine olan talebin yeni iş segmentinin bu yıl “birkaç yüz milyon” yuan (yaklaşık 40 milyon ile 100 milyon dolar) gelir elde etmesine yardımcı olacağını beklediğini söyledi. 

Li ayrıca Çinli müşterilerin otomobil teknolojisi için yüksek ücret ödemeye istekli olduğunu, ABD’li otomobil üreticilerinin ise maliyetleri düşürmeye daha fazla odaklandığını belirtti.

Li, bunun nedeninin elektrikli otomobil bataryaları ve diğer parçalarının ABD’de üretilmemesi olduğunu, bunun da ABD’li şirketlerinin elektrikli araçların temel bileşenleri için hâlihazırda prim ödediği anlamına geldiğini söyledi.

Çinli şirketler şu anda elektrikli araç akülerinin tedarik zincirine hakim durumda.

Çin Otomobil Satıcıları Birliği analisti Zhong Shi, aslında BYD’nin (BYDDY) başarılı olmasının ana nedeninin, artık maliyetleri azaltabileceği bataryalar konusundaki erken girişimleri olduğunu belirtti.

BYD, 2023’te toplam otomobil üretimi açısından Tesla’yı geride bıraktı ve ABD’li otomobil üreticisinin dördüncü çeyrekte sattığından daha fazla elektrikli araç sattı.

Volkswagen (VWAGY) gibi geleneksel yabancı otomobil devleri Çin’deki elektrikli otomobillerin artışına uyum sağlamakta zorlanırken, akıllı telefon şirketi Xiaomi (XIACY) ve Geely destekli startup Zeekr gibi yerli şirketler elektrikli otomobilleri piyasaya sürmek için birbirleriyle yarışıyor.

Çinli Elektrikli Araç Üreticileri, Tesla Rekabetini Artırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC