Borsa Yorumları

Çin’in Yeniden Açılması Bu Hisselerde Yükselişi Tetikleyebilir!

January 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Çin’in Yeniden Açılması Bu Hisselerde Yükselişi Tetikleyebilir!

Morgan Stanley ABD hisse senedi baş stratejisti Mike Wilson’a göre, şirketler kendi ülkelerinde kapıda bekleyen bir gelir düşüklüğüyle boğuşuyor olsalar bile Çin’deki ekonomik yeniden açılmaya bağlı olarak bazı yatırım fırsatları halen mevcut. 

Wilson pazartesi günkü bilgilendirme yazısında, “Çin’deki yeniden açılma o bölgeden yüksek gelir elde eden bazı şirketler için olumlu bir katalizör olabilir. Ancak bölgeden gelen destekleyici rüzgarlar ABD şirketlerinin karşı karşıya olduğu yakın gelecekteki gelir sorunlarını telafi edecek kadar güçlü olmayacak” ifadelerine yer verdi. 

Bankanın yazısına göre ABD şirketleri toplam gelirlerinin tahminen 4%’ünü Çin’den elde ediyor.

Wilson, yatırımcıların Çin’le bağlantılı olan yüksek gelirli hisseleri ve sanayi gruplarını seçerek Pekin yönetiminin yeniden açılma hamlesinden yine de faydalanabileceklerini belirtti. 

İşte Morgan Stanley’nin Çin’deki yeniden açılmayla bağlantılı olarak tercih ettiği hisselerden üçü: 

Apple (AAPL) 

Apple gelirinin yaklaşık 20%’sini Çin’den elde ediyor ve şaşırtıcı bir şekilde üretiminin 95%’i bu ülkede yapılıyor. Covid kaynaklı kısıtlamalar tedarik açısından büyük sıkıntılar doğurdu ve bunların sonuncusu olarak iPhone 14 Pro/Pro Max üretimiyle ilgili aralık ayında büyük sorunlar yaşandı. 

Wilson yazıda, “Yeniden açılma ve ilk Covid yayılma dalgası kısa vadede aksamalara yol açabilecek olsa da en nihayetinde kısıtlamalardaki gevşemenin üretim açısından olumlu olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Nike (NKE) 

Wilson, takip ettikleri “ABD Giysi ve Ayakkabı Markaları” arasında Nike’ın yeniden açılmadan muhtemelen en büyük faydayı sağlayan isim olacağını belirtti. 

Geçtiğimiz beş yılda Nike’ın gelirleri ve brüt satışları açısından Çin’in “temel etken” olduğunun altını çizen stratejist, Nike’ın 31 Mayıs itibarıyla sona erecek 2023 mali yılında toplam satışlarının 15%’inin Çin’de gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini belirtti. 

Las Vegas Sands (LVS)

Bu kumarhane ve seyahat şirketi Makao’daki en büyük işletmeci olma özelliğine sahip. Morgan Stanley’ye göre Las Vegas Sands seyahat kısıtlamaları sebebiyle ziyaretçi sayısında Covid öncesi seviyelere kıyasla 80%’den fazla bir düşüş yaşadı.

Ancak test zorunluluklarının gevşetilmesinin, yeniden başlatılan grup seyahatlerinin ve Hong Kong’la karşılıklı feribot seferlerinin, eski bir Portekiz kolonisi olan Makao’ya seyahat oranını artıracağı tahmin ediliyor.

Çin’in Yeniden Açılması Bu Hisselerde Yükselişi Tetikleyebilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC