Borsa Yorumları

Çin Rallisi için Alternatif İki Favori Hisse

February 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Çin Rallisi için Alternatif İki Favori Hisse

Çin hisseleri, ülkedeki yeniden açılmanın ardından son aylarda yükselişe geçti ve bu durum yatırımcıların teknoloji hisseleri konusunda heyecana kapılmasına neden oldu. Ancak hiçbir Çinli teknoloji hissesi, Çin internet sektörünün en bilindik isimlerinden biri olan Alibaba (BABA) kadar heyecan uyandırmadı. 

Alibaba hissesi, hisseyi 3 yıldır ilk kez Çin teknoloji sektöründe “ilk tercih” olarak nitelendiren Morgan Stanley ve teknoloji devini geçen ay “kesin satın al” listesine ekleyen Goldman Sachs gibi Wall Street kurumlarının analistleri arasında ateşli bir favori haline geldi.

Bu yıl Nasdaq Composite ve Hang Seng Teknoloji Endeksi’ndeki toparlanma oranının iki katından fazla değer kazanan Alibaba hisseleri yaklaşık 24%’lük bir yükseliş kaydetti. Bu durum kağıt üzerinde etkileyici bir başarı olsa da teknoloji devinin hisse fiyatında son beş seansta yaşanan, toplamda şirketin piyasa değerinden 20 milyar dolardan fazla bir miktarı buharlaştıran 6,5’lik düşüş, rallinin sona ermeye başladığına dair kaygıları artırdı.

Bununla birlikte analistler Alibaba hisse fiyatının yükselmeye devam edeceği görüşünde. FactSet verilerine göre, takip eden analistlerin 76%’sından fazlası hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor ve hissenin ortalama fiyat hedefi yaklaşık 31%’lik bir yükselişe işaret ediyor.

Ancak Alibaba bu alanda rakipsiz değil. 

E-ticaret devi JD.com (JD) da listede yer aldı. Reuters’ın haberine göre, lojistik ağırlıklı bir aktör olma yolunda net bir adım atan şirket mart ayında Endonezya ve Tayland’daki e-ticaret hizmetlerini sonlandırarak Güneydoğu Asya’dan çekilmeye hazırlanıyor.

Ancak hisse halen analistlerin favorilerinden biri. FactSet verilerine göre, takip eden analistlerin 88%’i hisseye “AL” notu veriyor ve hissenin ortalama fiyat hedefi yaklaşık 37,7%’lik bir yükseliş sinyali veriyor.

Listede yer alan isimlerden biri de ortalama olarak 12,8% yükseleceği öngörülen arama motoru şirketi Baidu (BIDU). Farklı medya kaynaklarından gelen haberlere göre şirket, OpenAI’ın ChatGPT’sine benzer bir yapay zeka sohbet robotu hizmetini mart ayında görücüye çıkarmayı planlıyor.

Çin Rallisi için Alternatif İki Favori Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC