ABD Borsası Notları

Çin Konut Krizi Küresel Ekonomiyi Etkileyebilir mi?

January 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çin Konut Krizi Küresel Ekonomiyi Etkileyebilir mi?

📊 Çin’de pandemi sonrası beklenen toparlanmanın gerçekleşmemesi ve konut sektöründeki düşüş, Çin ekonomisini olumsuz etkiliyor. Bloomberg Economics’e göre, Çin hükümetinin ekonomiyi desteklemek için yeterli önlemleri alması beklenirken 2024 yılı için büyüme tahminin 4,5% olduğu raporlanıyor. Bu oran, geçen yıla ve pandemi öncesi döneme göre düşük bir seviyeye işaret ediyor.

⚠️ Diğer yandan riskler, ekonominin daha da zayıflama ihtimaline işaret ediyor. Bloomberg’e göre eğer ekonomik teşvikler yeterli olmazsa ve konut sektöründeki düşüş derinleşirse, büyüme oranı 3%’e kadar düşebilir. Çin’de yeni konut fiyatları, Aralık ayında aylık 0,45% düşerek neredeyse son dokuz yılın en büyük düşüşünü yaşadı.

Çin Konut Krizi Küresel Ekonomiyi Etkileyebilir mi?

📉 Çin gayrimenkul şirketlerinin hisseleri de bu verilerin ardından 3,3% geri çekildi ve Mart 2009’dan bu yana en düşük seviyeye indi. Ayrıca sabaha karşı açıklanan Çin büyüme verisi 4,9%’dan 5,2%’e yükselse de 5,3% beklentisinin altında kaldı.

🏗️ Konut sektöründeki düşüş; inşaat malzemeleri, çimento, demir-çelik gibi sektörlerdeki talebi azaltabilir. Bu durum, ilgili sektörlerde üretim ve karlılık üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Devlet teşviklerinin yetersiz kaldığı ve konut tehdidinin büyüdüğü senaryoda 2008’deki ABD krizi gibi mali krizin tetiklenmesiyle küresel ekonomi ve piyasalar da olumsuz etkilenebilir. 🌍

Çin Konut Krizi Küresel Ekonomiyi Etkileyebilir mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg