Borsa Haberleri

Çin, Hükümet Çalışanlarının İş Yerinde iPhone Kullanmasını Yasakladı

September 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Çin, Hükümet Çalışanlarının İş Yerinde iPhone Kullanmasını Yasakladı

Çin, devlet kurumlarındaki yetkililere Apple’ın (AAPL) iPhone’larını ve diğer yabancı markalı cihazları iş için kullanmamalarını veya ofise getirmemelerini söyledi.

The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgi sahibi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre bu talimatlar, personele işyeri sohbet gruplarında ya da toplantılarında verildi. 

Pekin’in bu hamlesi, Apple da dahil olmak üzere Çin’deki yabancı markalar için caydırıcı bir etki yaratabilir. Ülkedeki akıllı telefon pazarına hâkim olan Apple, Çin’i en büyük pazarlarından biri olarak görüyor ve toplam gelirinin yaklaşık 19%’unu Çin’den elde ediyor.

Söz konusu kaynaklar, Pekin’in yıllardır bazı kurumlardaki hükümet yetkililerinin iş için iPhone kullanmalarını kısıtladığını ancak emrin şimdi genişletildiğini söyledi. Son emir aynı zamanda Pekin’in kurallarının sıkı bir şekilde uygulanmasını sağlamak için yoğun bir çaba gösterdiğine işaret ediyor.

Çin’in kısıtlaması, ABD’de Huawei’ye ve Çin’e ait TikTok’u kullanan yetkililere karşı uygulanan benzer yasakları yansıtıyor ve her iki süper güç de olası veri sızıntılarından endişe duyuyor gibi görünüyor.

Çin, Hükümet Çalışanlarının İş Yerinde iPhone Kullanmasını Yasakladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal