ABD Borsası Notları

Çin Faizlerde İndirime Gitti, Demir Fiyatları Düştü

Şubat 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çin Faizlerde İndirime Gitti, Demir Fiyatları Düştü

Dünyanın en büyük demir-çelik ithalatçısı Çin’de, bankaların emlak piyasasının toparlanabilmesi adına mortgage referans faiz oranında rekor indirime gitmesine rağmen demir fiyatları kasım ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi. Çin hükümeti, ekonomik toparlanma için çabalarken piyasa güveni kırılgan görünüyor.

Yatırımcılar, Ay Yılından dönen Çin piyasalarında demir-çelik talebine ilişkin beklentileri değerlendirirken demir, 2024’te en kötü performans gösteren başlıca emtialardan biri oldu. Ülkedeki emlak krizi, sorunu çözmeyi amaçlayan teşviklere rağmen son birkaç yılda dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin ekonomisi üzerinde büyük bir sıkıntı yarattı.

Çin Faizlerde İndirime Gitti, Demir Fiyatları Düştü

Çin emlak sektörü, ülkedeki demir-çelik talebinin 30%’undan ve Çin GSYH’sinin 20%’sinden fazlasını oluşturuyor. Analistler ise demir fiyatlarının yıl içinde dengelenebileceğini belirtiyor.

Sonuç olarak, demir fiyatlarındaki ani düşüş, piyasa güveninin kırılganlığını ve Çin ekonomisindeki karmaşık dinamikleri net bir şekilde gösteriyor. Hükümetin ekonomik ortamı istikrara kavuşturmaya ve konut piyasasını canlandırmaya yönelik çabalarına rağmen demir-çelik sektörü, olumsuzluklarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Borsa İstanbul’da işlem gören Ereğli Demir-Çelik (EREGL) ve Kardemir (KRDMD) hisseleri ise hafif pozitif görünümünü sürdürüyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg