Borsa Haberleri

Çin Elektrikli Araç Pazarındaki Zayıflık Nvidia’yı da Tehlikeye Sokabilir

Çin Elektrikli Araç Pazarındaki Zayıflık Nvidia’yı da Tehlikeye Sokabilir
Google News Icon Takip Et

ABD’li çip devi Nvidia (NVDA) bu hafta, Çin’in elektrikli araçlarına olan talebinin azalmasıyla otomotiv hariç ana gelir kalemleri için analistlerin beklentilerini sağlam bir şekilde aştı.

Şirketin otomotiv segmenti öncelikli olarak destekli sürüş için çip sistemleri satıyor. Nvidia CEO’su Jensen Huang geçen yıl bu segmenti şirketin “bir sonraki milyar dolarlık işi” olarak lanse etmişti.

Ancak şirketin otomotiv segmentindeki büyüme bu yıl yavaşladı. Huang son bilanço açıklamasında önceki iddialı tahminleri yinelemedi.

Çin Elektrikli Araç Pazarındaki Zayıflık Nvidia’yı da Tehlikeye Sokabilir

Şirket bilançosuna göre, otomotiv gelirleri 30 Temmuz’da sona eren üç aylık dönemde bir önceki çeyreğe kıyasla 15% düşerek bir yıldan uzun bir sürenin ilk ardışık düşüşünü yaşadı.

Ayrıca 253 milyon dolarlık segment geliri, analistlerin 309,3 milyon dolarlık tahmininin de oldukça altında kaldı. Nvidia CFO’su Colette Kress çeyrek sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu düşüş, özellikle Çin’de olmak üzere genel otomobil talebindeki düşüşü yansıtıyor.” dedi.

Her ne kadar çip üreticisinin işlerinin hala küçük bir kısmını oluştursa da, otomotiv gelirleri iki yıl önce çeyrek başına 100 milyon doların biraz üzerindeyken hızla büyümüştü.

🌏 Nvidia’nın Ana Pazarı

Çin bu işin neresinde diye soruyor olabilirsin. Çin, dünyanın en büyük otomotiv pazarına ev sahipliği yapıyor. Hatta son birkaç yılda ülke, elektrikli araçlara yönelik küresel bir itici güç haline geldi.

BYD (BYDDY) ve Xpeng (XPEV) gibi yerel elektrikli araç üreticileri, kısmen teknolojik özellikleri sayesinde geleneksel otomobil üreticileri için sıkı bir rekabet yaratıyor.

Counterpoint Research direktör yardımcısı Brady Wang, Çinli orijinal ekipman üreticilerinin Nvidia’nın ana pazarı olduğunu söyledi.

Wang, Nvidia’nın otomotiv gelirlerindeki düşüşün Çinli üreticilerin stok fazlalığının yanı sıra önümüzdeki iki çeyrekte üst düzey araçlara yönelik satış tahminlerini aşağı yönlü revize etmelerinden kaynaklanabileceğini söyledi.

Wang ayrıca, Nvidia’nın ürünlerinin üst düzey otomotiv segmentinde yoğunlaştığına dikkat çekti ve “Orta sınıf pazarda, NVIDIA hala Horizon Robotics, Mobileye (MBLY) ve bazı yeni girişimler de dahil olmak üzere diğer satıcıların rekabetiyle karşı karşıya.” dedi.

Bu konuda risk altında olan tek şirket Nvidia değil. Benzer şekilde diğer otomotiv çip şirketleri de segmentte gelir düşüşleri görüyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC