Borsa Haberleri

Nvidia Bilançosu: Yarı İletken Yıldızı Bir Kez Daha Parladı

Nvidia Bilançosu: Yarı İletken Yıldızı Bir Kez Daha Parladı
Google News Icon Takip Et

İkinci çeyrek bilanço sezonunun en merakla beklenen isimlerinden olan Nvidia (NVDA) bir kez daha analist beklentilerini aştı. Şirket, üçüncü çeyreğe yönelik güçlü tahminler açıklayarak hem yatırımcı güvenini tazeledi hem de endekslerin yüzünü güldürdü. 

Dilersen yarı iletken devinin rakamlarını detaylı bir şekilde inceleyelim:

Nvidia Bilançosu: Yarı İletken Yıldızı Bir Kez Daha Parladı

🎯 Nvidia, 2024 mali yılının ikinci çeyreğinde 13,51 milyar dolar ile rekor gelir açıkladı. Şirket böylece gelirlerini bir önceki çeyreğe göre 88%, bir önceki yılın aynı dönemine göre de 101% artırdı. Gelirdeki söz konusu artış, 12,11 milyar dolarlık analist tahminlerinin de üzerinde geldi.

 • Burada veri merkezi gelirlerine de küçük bir parantez açalım. Nvidia’nın bu dönemde veri merkezi segmentinden elde ettiği gelir, çeyrek dönem ve yıllık bazda sırasıyla 141% ve 171% artışla 10,32 milyar dolara ulaştı. Bilançonun yıldızı, hiç kuşkusuz Veri Merkezi gelirindeki göz dolduran artıştı.

🎯 Bu çeyrek dönemde Nvidia’nın net kârı da 6,7 milyar dolara ulaşarak yıllık bazda 422%’lik bir artış gösterdi. Ayrıca şirketin seyreltilmiş hisse başına kârı (EPS) da çeyrek dönem bazında 148% ve yıllık bazda 429% artışla 2,70 dolar oldu. 

🎮 Şirketin önde gelen segmentlerinden olan oyun alanında elde ettiği gelir de bir önceki yılın aynı dönemine göre 22% artışla 2,49 milyar dolara ulaştı. 

 • Nvidia, GeForce RTX 4060 GPU ailesini piyasaya sürmeye başladı.
 • Ayrıca oynanamayan karakterlere zekâ kazandırarak oyunları dönüştürmek için yapay zekâ destekli doğal dil etkileşimlerini kullanan özel bir yapay zekâ modeli dökümhanesi olan NVIDIA Avatar Cloud Engine veya ACE for Games’i de duyurdu.
 • Öte yandan “Diablo IV”, “Ratchet & Clank: Rift Apart”, “Baldur’s Gate 3” ve “F1 23”’ün yanı sıra topluluk tarafından NVIDIA’nın RTX Remix oluşturma aracı kullanılarak yapılan “Portal: Prelude RTX” de dahil olmak üzere 35 DLSS oyunu eklendi.

Profesyonel Görselleştirme segmentine yönelik sonuçlar genel görünüme kıyasla daha karmaşıktı. Segment, 379 milyon dolar ile önceki çeyreğe kıyasla 28% artış kaydetse de yıllık bazda baktığımızda 24% düşüş yaşadı fakat bilanço genelindeki güçlü görünüm nedeniyle göz ardı edildi. 

 • Bu taraftaki gelişmelere baktığımızda en son yapay zekâ, grafik ve gerçek zamanlı işleme özelliklerini sunmak üzere Ada Lovelace mimarisini temel alan üç yeni masaüstü iş istasyonundan oluşan RTX GPU’nun (NVIDIA RTX 5000, RTX 4500 ve RTX 4000) bu çeyrekte satışa çıkacağı duyuruldu.
 • Geliştiricilerin ve endüstriyel kuruluşların OpenUSD ve üretici yapay zekâ ile 3D işlem hatlarını optimize etmeleri ve geliştirmeleri için yeni temel uygulamalar ve hizmetler içeren NVIDIA Omniverse platformunun büyük bir sürümünün duyurusu da yapıldı.
 • Evrensel Sahne Tanımı teknolojisinin standartlaştırılmasını, geliştirilmesini, evrimini ve büyümesini teşvik etmek amacıyla OpenUSD birliği oluşturmak üzere Pixar, Adobe (ADBE), Apple (AAPL) ve Autodesk (ADSK) bir araya geldi.
Nvidia Bilançosu: Yarı İletken Yıldızı Bir Kez Daha Parladı

Otomotiv tarafında da benzer bir görünüm vardı. Segment olarak gelirde görece daha az yer kaplayan otomotiv, 253 milyon dolar ile önceki çeyreğe kıyasla 15% düşüş kaydederken yıllık bazda 15% arttı. 

 • Ayrıca olumlu bir gelişme olarak NVIDIA DRIVE Orin’in yeni XPENG G6 Coupe SUV’un akıllı gelişmiş sürücü destek sistemine güç sağladığı açıklandı. 
 • İlaveten yapay zekâ ve grafikler için yeni NVIDIA GPU çip IP’sini entegre eden küresel ekipman üreticileri için çipler üzerinde ana akım otomotiv sistemleri geliştirecek olan MediaTek ile ortaklık kurdu.

💪 Yapay Zekâ İş Birlikleriyle Gücüne Güç Katıyor

Nvidia’nın son dönemlerde elde ettiği güçlü görünümün arkasındaki en önemli desteklerden biri de şirketin yapay zekâ girişimleri. Nvidia;

 • ServiceNow (NOW) ve Accenture (ACN) ile kurumsal üretici yapay zekâ (GenAI) becerilerinin geliştirilmesini ve benimsenmesini hızlandırmak için türünün ilk örneği olarak tanımlanan bir program olan AI Lighthouse’u geliştirecek.
 • VMware (VMW) ile VMware’in bulut altyapısını kullanan işletmeleri GenAI çağına hazırlamak için şirketlerin stratejik ortaklığını genişletecek.
 • Snowflake (SNOW) ile işletmelere kendi özel verilerini kullanarak özelleştirilmiş GenAI uygulamaları oluşturmak için hızlandırılmış bir yol sunacak.
 • WPP (WPP) ile yaratıcı ekiplerin bir müşterinin markasıyla tamamen uyumlu kalırken yüksek kaliteli ticari içeriği daha hızlı, daha verimli ve geniş ölçekte üretmesine olanak tanıyan GenAI özellikli bir içerik motoru geliştirecek.
 • SoftBank ile Japonya’daki yeni, dağıtılmış yapay zekâ veri merkezlerinde kullanıma sunmayı planladığı GH200’e dayalı GenAI ve 5G/6G uygulamaları için bir platform oluşturacak.

🌟 3. Çeyreğe de Hazır

Yılın ilk yarısında güçlü bir performans sunan Nvidia, 2024 mali yılının üçüncü çeyreğine yönelik beklentilerini de yükseltti:

🔎 Şirket, üçüncü çeyrekte gelirlerinin 16 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. Öte yandan brüt kârının 71,5% ile 72,5% aralığında olmasını bekleyen Nvidia, faaliyet giderlerinin de 2 milyar dolar düzeyinde olacağını tahmin ediyor. 

Nvidia, 2024 mali yılının ikinci çeyreğinde, 3,28 milyar dolar karşılığında geri satın alınan 7,5 milyon hisse ve nakit temettüler şeklinde hissedarlara toplamda 3,38 milyar dolar ödedi.

Ayrıca 21 Ağustos tarihinde şirketin yönetim kurulu, 25 milyar dolarlık bir ek hisse geri alım programını onayladı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Nvidia