Borsa Haberleri

Çin Belirsizliğinde Yatırımcılara Qualcomm Işık Tutabilir

Ağustos 24, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Çin Belirsizliğinde Yatırımcılara Qualcomm Işık Tutabilir

Satışlarının önemli bir kısmını Çin’de yapan şirketler son zamanlarda hisselerinin ciddi darbeler aldığını gördü. Eğer Çin’in bir süredir küresel görünümü de karartan ekonomik sorunları hafiflerse -ya da en azından kötüye gitmeyi durdurursa- bazı hisseler yatırımcılara iyi fırsatlar sunabilir. 

Çin’in “sıfır COVID” politikasına son vermesiyle ekonomisinin canlanması bekleniyordu ve öyle de oldu. Ama bu toparlanma çok kısa sürdü. 

Temmuz ayında enflasyonun (TÜFE) yıllık 0,3% düşmesi, 16-24 yaş arası işsizlik oranının ülkenin artık verileri yayınlamayacağı kadar kötü bir noktaya gelmesi ve emlak piyasasının kargaşa içinde olmasıyla deflasyon Çin için artık acı bir gerçek.

💭 22V Research’ten Michael Hirson, “Yatırımcılar, büyüme üzerinde artan aşağı yönlü baskılarla karşı karşıya kalan Pekin’in önemli ölçüde daha güçlü ve etkili teşvik politikaları benimseyeceğine dair işaretler bekliyor. Son sinyaller pek de cesaret verici değil ve Çin’in mevcut sorunlarını çözmede yetersiz kalma riskine rağmen muhafazakâr yaklaşımın devam edeceğini gösteriyor.” diyor. 

Çin Belirsizliğinde Yatırımcılara Qualcomm Işık Tutabilir

Bu karışık görünümde Evercore stratejisti Julian Emanuel, satışlarının en az 20%’sini Çin’den elde eden, S&P 500’ün altında performans gösteren ve nispeten yüksek düzeyde kısa pozisyona sahip olan hisselere odaklanmayı ve daha iyi performans gösteren ve yatırımcılar arasındaki popülerliği azalan hisselerden uzak durmayı öneriyor. 

İlk gruptaki hisseler arasında Estée Lauder (EL), Albemarle (ALB) ve Avery Dennison (AVY) yer alırken, ikinci grupta ve dolayısıyla kaçınılması gereken şirketler arasında Tesla (TSLA) ve çip markaları Intel (INTC) ve Advanced Micro Devices (AMD) bulunuyor. 

🤔 İstisnalar Kaideyi Bozmaz (mı?)

Yine de bir diğer çip üreticisi Qualcomm (QCOM) ilginç bir resim sunuyor; şirketin satışlarının neredeyse üçte ikisi Çin’den geliyor. Çip devleri Nvidia (NVDA) ve AMD bu yıl şimdiye kadar sırasıyla 219% ve 65% değer kazanırken, Qualcomm hisseleri yalnızca 2% yükseldi. 

Çin, Qualcomm’daki bu düşük performansın büyük bir nedeni. Qualcomm, mali üçüncü çeyrek bilançosunda, Çin’de devam eden talep zayıflığı nedeniyle telefon çiplerinin bu yıl düştüğünü söyledi. 

Analistler de tüm yıla yönelik gelirler ve satışların sırasıyla 26% ve 14% düşmesini bekliyor. Ancak Emmanuel’e göre Çin’deki talebin toparlanması durumunda, Qualcomm hisseleri de bir toparlanmayla karşılaşabilir; özellikle de açığa satış yapanlar hisselerini geri almak zorunda kalırsa.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti