Borsa Haberleri

CIMSA: Alternatif Yakıt Kullanımımızı 2030’da 40%’a Çıkarmayı Hedefliyoruz

January 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
CIMSA: Alternatif Yakıt Kullanımımızı 2030’da 40%’a Çıkarmayı Hedefliyoruz

Çimsa Çimento’nun (CIMSA) Mersin Fabrikası, Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından hayata geçirilen Uluslararası Beton Sürdürülebilirlik Konseyi’nin sertifikasyon sistemi kapsamında “Altın” seviyesindeki “CSC Sertifikası” elde etti.

Böylece Çimsa, Türkiye çimento sektöründe “Altın” seviyesinde sertifikaya sahip olan ilk 3 fabrikadan biri oldu.

Çimsa CEO’su Umut Zenar söz konusu gelişmeye ilişkin olarak, tedarikçilerinden, iş ortaklarına kadar geniş bir yelpazede sürdürülebilir iş modellerini benimsemeye odaklandıklarını belirtti.

Sabancı Holding’in (SAHOL), 2050 yılında karbon nötr olma hedefini hatırlatan Zenar, “Bu önemli hedefe ulaşmak için, Çimsa’da alternatif yakıt kullanım oranlarını her geçen yıl artırma çabasındayız. 2022’de 26% olan Alternatif yakıt kullanım oranımızı 2030 yılında 40%’a çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (The Concrete Sustainability Council) Nedir?

İsviçre merkezli Beton Sürdürebilirlik Konseyi (The Concrete Sustainability Council) 2016’da kuruldu. Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 2017’de Konseyin üyesi ve “Bölgesel Sistem Operatörü” oldu.

CSC, beton sektörü, çimento ve agrega gibi beton bileşenleri için bütün dünyada kabul gören bir ürün “Belgelendirme Sistemi” getiriyor. Konsey; beton, agrega ve çimento üreticilerinin sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarının, güvenilir, bağımsız, verilere dayanan bir belgelendirme sistemi ile ödüllendirilmesi imkânı sunuyor.

CSC Belgelendirme Sistemi, üreticileri Yönetim, Çevre, Ekonomi, Sosyal ana başlıkları altında sürdürülebilirlik yönünden inceliyor. Bu şekilde üreticilerin sürdürülebilirlik açısından yüksek standartlara ulaşması sağlanıyor. Belgeyi almaya hak kazanan üreticiler, son yıllarda giderek önem kazanan Yeşil Bina Derecelendirme sistemlerinde de büyük avantaj elde ediyor.

CIMSA: Alternatif Yakıt Kullanımımızı 2030'da 40%'a Çıkarmayı Hedefliyoruz

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks