Borsa Haberleri

Chevron 2. Çeyrek Bilançosu Beklentileri Karşılayamadı

July 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Chevron 2. Çeyrek Bilançosu Beklentileri Karşılayamadı

Chevron (CVX) hisseleri, petrol şirketinin tahminlerden daha düşük gelen ikinci çeyrek bilanço açıklamasının ve havza üretiminde planlanan iyileştirmeler nedeniyle yakın vadeli üretim seviyelerinin düşeceğini söylemesinin ardından açılış öncesinde 1%’in üzerinde geriledi. 

Chevron, aralık ayında sona eren üç ay için düzeltilmiş kârının 5,8 milyar dolar veya hisse başına 3,08 dolar olduğunu belirtti. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 50%’den fazla düşüşe işaret etse de revize edilmiş Wall Street konsensüs tahmini olan hisse başına 3,13 dolara yakın.

Şirket, grup gelirlerinin geçen yıla kıyasla 29,2% düşüşle 47,2 milyar dolara gerilediğini ve analistlerin 46,9 milyar dolarlık tahminlerinin hemen üzerinde gerçekleştiğini açıkladı.

Bu haftanın başlarında Chevron, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından geçen yılın çeyreğinin büyük bir bölümünde varil başına 100 doların üzerinde işlem gören ham petrolün, haziran ayında sona eren üç aylık dönemde varil başına 70 dolar aralığına gerilemesi nedeniyle, yatırımcıları düzeltilmiş net kârın 5,8 milyar dolara veya hisse başına 3,80 dolara düşeceği konusunda uyarmıştı.

Chevron, planlı onarımların üçüncü çeyrek üretimini günlük 110.00 varil civarında azaltacağını ve yılın geri kalanında üretimin önceki tahminlerinin alt sınırında seyredeceğini söyledi.

Öte yandan bugün bilanço açıklayan rakibi ExxonMobil’e (XOM) benzer olarak Chevron da iş anlaşmalarına hız kesmeden devam ediyor. Şirket, mayıs ayında PDC Energy’i (PDCE) 6,3 milyar dolara satın alacağını açıklamıştı. 

Şirket bu çeyrek dönemde kârında beklentilerin altında kalsa da yatırımcılarını nakde boğdu. Chevron, temettü ve hisse geri alımlarına yılın ikinci çeyreğinde rekor 7,2 milyar dolar harcadı. 

Ayrıca iklim değişikliği ve temiz enerji geçişinde de geride kalmayan Chevron, Chevron New Energies olarak bilinen ve 2028 yılına kadar karbon yakalama, hidrojen, yenilenebilir yakıtlar ve diğer teknolojilere 10 milyar dolar yatırım yapmayı hedefleyen bir girişim kurdu.

Chevron 2. Çeyrek Bilançosu Beklentileri Karşılayamadı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Street, The Wall Street Journal