Borsa Haberleri

ExxonMobil’in Kârı Düştü ama Yatırımlara Devam Ediyor

July 28, 2023 • 3 dakika okuma süresi
ExxonMobil’in Kârı Düştü ama Yatırımlara Devam Ediyor

ExxonMobil’in (XOM) kârı, şirketin petrol fiyatlarının “normale” döndüğünü söylemesi ve Ukrayna işgalinden bu yana küresel ekonomiyi sarsan emtia kargaşasının sona ermesine yönelik sinyallerle düştü.

ABD’nin en büyük petrol şirketi, ikinci çeyrekte 7,9 milyar dolar net kâr elde etti; bu rakam 2022’nin aynı döneminde elde ettiği 17,9 milyar dolarlık rekor kârın yarısı demek.

Öte yandan şirketin gelirleri de geçen yılın aynı dönemindeki 115,7 milyar dolardan bu çeyrekte 82,9 milyar dolara geriledi. ExxonMobil’in hisse başına kârı da aynı dönemde 4,21 dolardan 1,94 dolara indi. 

Exxon CFO’su Kathy Mikells Financial Times’a verdiği demeçte, “Rekor kazançların ardından fiyatların ılımlı seyretmesini bekliyorduk. Genel fiyat ortamına bakacak olursanız, işlerimizin çoğunda, 10 yıllık normal aralık olarak adlandırabileceğimiz aralığa geri döndük.” yorumu yaptı.

Exxon’un kazançlarındaki düşüş, Moskova’nın geçtiğimiz şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından yükselen emtia fiyatlarının gerilemesiyle birlikte rakip petrol şirketlerinin bildirdiği düşüşleri de yansıtıyor.

Brent ham petrolü, bir yıl önce varil başına 112 dolar iken, yılın ikinci çeyreğinde varil başına ortalama 78 dolarda işlem gördü. 

🎉 İyi haberler de var: Exxon, maliyetleri düşürme çabalarının, daha zayıf bir fiyat ortamında bile yüksek kârlar elde edebildiği anlamına geldiğini söyledi. Şirket, genel giderlerini yıl sonuna kadar 2019’a kıyasla 9 milyar dolar azaltma yolunda olduğunun müjdesini verdi. 

Ayrıca şirket belirli bölgelerde sermaye harcamalarını artırarak, ABD’nin en verimli petrol sahası olan Teksas ve New Mexico’nun geniş Permian Havzası’nda ve 2015’teki büyük bir keşiften sonra açık deniz üretimini artırdığı Guyana’da üretimi beşte bir oranında artırdı.

🛍️ Alışverişe devam: Şirket, bu dönemde iş anlaşmalarına da ara vermemiş. Exxon, temmuz ayında boru hattı işletmecisi ve petrol üreticisi Denbury’i (DEN) 4,9 milyar dolara satın aldığını açıklamıştı ve görünen o ki, petrol devinin yakın bir zamanda durmaya niyeti yok. 

Mikells, yaptığı bir açıklamada şirketin büyük ölçeğinden ve ürünlerini pazara sunabilme becerisinden yararlanmasına olanak tanıyabilecek benzersiz varlıklar aradığını söyledi. Mikells, “Sürekli olarak denklemin bir artı bir eşittir üç olacağı bir şey arıyoruz.” dedi.

XOM, açılış öncesinde 0,31% yükseldi. 

ExxonMobil’in Kârı Düştü ama Yatırımlara Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times, The New York Times