Borsa Yorumları

ChatGPT ve Google Arama Tartışmasına Morgan Stanley de Katıldı!

December 19, 2022 • 4 dakika okuma süresi
ChatGPT ve Google Arama Tartışmasına Morgan Stanley de Katıldı!

Tıpkı Kleenex ile kağıt mendil, Band-Aid ile bandaj ve Crock-Pots ile yavaş pişiriciler gibi, Google denince akla hemen “arama” geliyor.

Diğer bir deyişle; Google (GOOGL) markası “arama” kelimesi ile öylesine bütünleşmiş bir halde ki, alternatif arama motorlarında arama yapıyor olsak bile “Google’lamak” kelimesini kullanıyoruz.

Google’ın bu güçlü markalaşma durumuna rağmen yeni bir yapay zeka teknolojisi olan ChatGPT hızla sahneye çıktı ve şimdiden teknoloji lideri için ezici bir rakip güç olarak görülmeye başlandı.

LinkedIn’in kurucularından Reid Hoffman, Microsoft ve Khosla Ventures’in desteğini alan araştırma şirketi OpenAI tarafından geliştirilen sohbet robotu, kullanıcılara tıpkı bir insan gibi cevap verebiliyor ve onlarla sohbet edebiliyor. Hayata geçirilmesini izleyen ilk birkaç gün içinde bir milyondan fazla kullanıcıya ulaşırken, Google Trends ve Twitter verileri bu araca duyulan ilginin giderek arttığını gösteriyor.

Morgan Stanley analisti Brian Nowak’a göre ChatGPT, yapay zeka endüstrisi için büyüyen bir tehdit oluşturabilir. Ancak Google’ın büyüyen ölçeği, boyutu ve arama işindeki hakimiyeti onu mücadele için iyi bir noktada konumlandırıyor.

Analist pazartesi günü bir müşteri bilgilendirme yazısında, “Yenilikçi teknolojileri göz ardı etmesek de, önemli sayıda (diğer bir deyişle milyarlarca) insanın alışkanlıklarını değiştirebilmek için yeni teknolojilerin en iyi ikinci alternatiften 10 kat daha iyi çözümler sunması gerektiğine inanmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. “Tüketicilerin Google üzerindeki etkinliklerinin hacmi ve tutarlılığı bu araçtan ne kadar çok faydalandıklarını gösteriyor. Bu nedenle önemli bir farklılık ve değişim getirmek çok zor.

Google’ın üst düzey konumlanması

Nowak, Google’ın arama konusundaki güçlü konumunun belki de en büyük ayırt edici özelliklerinden biri olduğunu ve yıldız pazar konumuyla rekabet etmenin ne kadar zor olabileceğini vurguladığını belirtti.

Bankanın tahminleri ve şirket verileri, teknoloji devinin ABD’deki ücretli aramaların 85%’ini ve arama motoru piyasasının yaklaşık 60%’ını kapsadığını gösteriyor. Nowak ayrıca aramanın, kullanıcıların günlük yaşamlarında yeri doldurulması zor olan rakipsiz bir rol oynadığını ve her gün 4 milyar kullanıcıya ve sayısız arama faaliyetine karşılık geldiğini söyledi.

Google yapay zeka alanındaki gelişmelere de yabancı değil. Nowak, kendi alanındaki büyük piyasa değerli liderlerden birisi olarak şirketin son üç yılda AR-GE alanına milyarlarca dolar yatırım yaptığını ve bunun devam edeceğini belirtti. Yazarların eserlerini oluşturmalarına yardımcı olabilecek, DeepMind yan kuruluşu tarafından geliştirilen Dramatron gibi doğal dil ürünlerinin geliştirilmesi de bu yatırımlar arasında.

Google’ın yükselmesini sağlayan bir diğer güç ise şirketin, resim ve bağlantıları kullanarak kullanıcıları kolayca belirli bir ürünü satın alabilecekleri yerlere yönlendiren, kolay kullanımlı sorgulama arayüzü. Nowak, OpenAI’nin geliştirdiği platformun ilgi topladığını, ancak rekabet etmeyi umuyorsa sorgulama kurulumunu geliştirmesi ve para kazanmaya yönelik daha net bir yol paylaşması gerekeceğini söyledi.

Nowak, ChatGPT’nin yapay zeka alanına yapılan yatırımların artmasını körükleyebileceğini de ifade etti. Analist, ChatGPT’nin veya diğer rakip yapay zeka uygulamalarının, seyahat araştırma alanındaki tüketici alışkanlıklarını ancak uzun vadede etkileyebileceğini sözlerine ekledi.

Nowak yazısında, “Aramanın (ve ücretli aramanın) kullanım durumunun yapay zeka güdümlü içerik oluşturmadan farklı olduğuna ve yakın vadeli riskin sınırlılığına inansak da, yeni ve benzersiz platformların getirdiği tehditleri göz ardı etmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

ChatGPT ve Google Arama Tartışmasına Morgan Stanley de Katıldı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC