Borsa Haberleri

Çelik İhracatı 1 Yıl Aranın Ardından Arttı

Çelik İhracatı 1 Yıl Aranın Ardından Arttı
Google News Icon Takip Et

Ocak ayında Çelik ihracatı Avrupa’dan gelen talep doğrultusunda artış kaydetti. Çelik ihracatı bu dönemde 2,1% artış ile 1,1 milyar dolar olarak kaydedildi. Demir ve demir dışı metaller ihracatı ise 10,5%’lik azalış ile 940 milyon dolar oldu.

Geçen yılın 12 ayında düşüş gösteren çelik sektöründe 1 yıllık düşüşün ardından kaydedilen artış sektörü 2024 için umutlandırdı. Demir ve demir dışı metaller ihracatı Türkiye toplam ihracatından 4,7% pay aldı. Çelik ihracatı ise toplam ihracattan 5,6% pay aldı.

İlk Sırada Almanya Var

Türkiye’nin demir-çelik ihracatında ilk sıradaki ülke 178 milyon dolar ile Almanya olarak gerçekleşirken, Almanya’yı 113 milyon dolar ile İtalya ve 105 milyon dolar ile Romanya takip etti.

İlk 10 pazar içinde en dikkat çekici artışlar 42% ile İspanya’ya, 32% ile Romanya’ya, 28% ile Birleşik Krallık’a yapılan ihracatta görüldü.

ADMİB Başkanı Fuat Tosyalı, demir-çelik sektörlerinin ocak ayı ihracatında miktar bazında 17%’lik artış yaşandığını kaydetti. Tosyalı, “Aldığımız siparişlerin artması sevindirici. Özellikle çelik sektörümüzde geçen yıl ihracat artışı kaydedememiştik, bu yıla ise artışla başlamak sektörümüze moral verdi” dedi.

Tosyalı ayrıca demir-çelik sektörlerinin yılın ikinci yarısında daha fazla talep alacağını ve yılın ilk yarısına göre ihracatta yüksek bir performansa ulaşmasını öngördüklerini belirtti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Dünya Gazetesi