Borsa Yorumları

Cathie Wood’a Göre Tesla 5 Yıl İçinde Değerini Beşe Katlayacak!

January 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Cathie Wood’a Göre Tesla 5 Yıl İçinde Değerini Beşe Katlayacak!

Ark Invest’ten Cathie Wood, elektrikli araç üreticisi Tesla (TSLA)’ya olan güçlü inancını her zamanki gibi koruduğunu söyledi ve hisseyi dipten almayı sürdürdü.

Perşembe günü bir yatırımcı web seminerinde konuşan Wood, “Sadece elektrikli araç satışları sayesinde bu hisse önümüzdeki beş yılda değerini beşe katlayabilir. Eğer otonom araç segmentine inanıyorsanız, bu iş kolu da önümüzdeki beş yılda 13 kata yakın büyüyecek. Kısacası, her zamanki gibi Tesla hakkındaki duruşumuz olumlu.” dedi.

Wood daha önce elektrikli araçlara geçiş sürecinin çok güçlü olacağını ve beş yılda 60 milyon araç satılacağını öngörmüştü. Hissenin 2026’da bölünme düzeltmesi yapılmış haliyle 1.500 dolar seviyesinin üzerine çıkacağını tahmin eden inovasyon yatırımcısı, uzun zamandır Tesla’ya olumlu bakıyor. Bu yıl yaklaşık 3% değer kazanan Tesla hisseleri perşembe seansını 127,17 dolar seviyesinde kapadı.

Elon Musk’ın şirketi son zamanlarda birçok olumsuzlukla yüzleşti. Tesla’nın Çin’de üretilen araçlarının aralık ayı satışları, bu ülkede yaşanan Covid salgını nedeniyle beş ayın en düşük seviyelerine geriledi. Musk’ın geçen yıl gerçekleştirdiği 44 milyar dolarlık yüklü Twitter alımı, bu alımı finanse edebilmek için on milyarlarca dolarlık Tesla hissesinin elden çıkarılması nedeniyle hissenin düşüşünde tuz biber oldu.

Wood, “Tesla dördüncü çeyrekte değer kaybetti ve büyüme stratejilerinde kapitülasyon ön plana çıkarılırken dramatik bir yeniden değerleme yaşadı. Çin’deki hayal kırıklıkları değerlemeye yansıdı.” dedi.

Dördüncü çeyrekte 53% düşüş kaydeden Tesla’nın 2022’deki kayıpları 65% seviyesine ulaşmıştı.

Geniş kitlelerce takip edilen fon yöneticisi Wood, araç üreticisi şirketin hisselerini bu satış fırtınası boyunca dipten almaya devam etti. Wood perşembe günü Exact Sciences (EXAS)’tan bir miktar kâr elde ettiğini ve bu kârın büyük kısmıyla Tesla’daki pozisyonunu arttırdığını açıkladı.

Tesla, araç fiyatlarında önce Çin’de, sonra da 13 Ocak’ta ABD ve Avrupa’da büyük indirimler yapmıştı. Wood bu agresif fiyat indirimlerinin şirketin rekabet gücüne katkıda bulunacağını söyledi.

Wood, “Tesla fiyatlama konusunda oldukça agresif davranacak. Tesla’nın gücü bunu karşılamaya yeter. Rakipleri arasında en düşük maliyet yapısı onlarda. Ayrıca inovasyona en fazla ağırlık veren de onlar. Diğer otomobil üreticileri rekabete girişecek. Bu fiyat indirimine karşılık vermek zorunda kalacaklar, ancak bu rekabet onlara kârlılık açısından oldukça önemli bir marj kaybına mal olacak.” dedi.

Cathie Wood’a Göre Tesla 5 Yıl İçinde Değerini Beşe Katlayacak!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC