Borsa İstanbul

Capital Economics’e Göre TCMB’nin 45% Faiz Oranı Yatırımcılara Güven Verecek

Şubat 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Capital Economics’e Göre TCMB’nin 45% Faiz Oranı Yatırımcılara Güven Verecek

TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın bugün yılın ilk enflasyon raporunu sunmasının ardından Capital Economics konuya ilişkin değerlendirme yaptı.

Capital Economics’in gelişmekte olan piyasalar ekonomisti Liam Peach, TCMB’nin, 45% olan faiz oranıyla, parasal sıkılığın yeterli olduğunu ve bu para politikasının devam edeceğini ifade etmesine ilişkin olarak “Merkez bankasının başındaki değişikliğin erken bir parasal gevşemeye yol açmayacağı konusunda yatırımcılara güven vermeye yardımcı olacaktır” değerlendirmesi yaptı.

Peach, TCMB’nin enflasyondaki düşüş beklentilerini teyit etmesinin ardından faiz oranlarını mevcut seviyesinde tutmasının muhtemel göründüğünü savundu.

Bugün gerçekleştirilen enflasyon raporu sunumunda TCMB Başkanı Fatih Karahan “Enflasyon hedeflerimizle uyumlu seviyelere gelene kadar parasal sıkılığı korumakta kararlıyız” diyerek, enflasyon görünümünde bozulmaya izin vermeyeceklerini ve parasal sıkılık düzeyinin gerektiği ölçüde artırılacağını ifade etti.

Diğer yandan Karahan, dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine ulaşıldığını değerlendirdiklerini de belirtti. TCMB ayrıca 2024 için 36%, 2025 için 14% ve 2026 için 9%’lik enflasyon öngörüsünde değişikliğe gitmedi.

İlgili İçeriğe Buradan Ulaşabilirsin.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti