Borsa Yorumları

BYD Hisse Hedefi: 260% Artış Beklentisi

November 2, 2022 • 2 dakika okuma süresi
BYD Hisse Hedefi: 260% Artış Beklentisi

● Citigroup, Çin hisseleri arasında BYD’nin “AL” pozisyonunda ilk sıralarda yer aldığını ve araç üreticisinin hisselerinin önümüzdeki 12 ay içerisinde 260%’tan fazla artış kaydetmesinin beklendiğini açıkladı. 

● Wall Street bankası, Warren Buffett destekli şirketin mevcut durumda 175 Hong Kong Doları olan hisse fiyatının 640 Hong Kong Doları’na (81,50 dolar) yükselmesini bekliyor. 

● 25 Ekim’de müşterilerine bir bilgilendirme yazısı gönderen Citi analistleri, bu yıl 1 milyon adet olan BYD “yeni elektrikli araç” satışlarının önümüzdeki yıl 137% oranında artacağını öngördüklerini vurguladı. Pilli, şarjlı hibrit veya yakıt hücreli elektrikli araçlar Çin’de yeni elektrikli araçlar (NEV’ler) olarak sınıflandırılıyor. 

● Citi hisse senetleri analisti Jeff Chung, şirketin 28 Ekim’deki kazanç açıklamasının ardından hisselere ilişkin “AL” notunu ve fiyat hedefini yineledi. 

● Üçüncü çeyrekte NEV satışlarındaki 52%’lik artışın, sonuç açısından “umut verici bir nokta” olduğunu ifade eden Chung, önümüzdeki çeyrekte 280 bin adede varan bir satış yapılmasını ve araç başına net kârın 20% artarak 12 bin yuana (1.644 dolar) ulaşmasını bekliyor. 

● Chung’ın BYD için fiyat hedefi, diğer analistlerin hedeflerinin oldukça üzerinde. FactSet verilerine göre 6 analistin hisselere ilişkin fiyat hedefi ortalaması, şirket hisselerinin 60,8% yükselebileceğine işaret ediyor.

● Öte yandan Chung, BYD fiyat hedefini, CATL ve Tesla gibi rakip şirketlere benzer bir gelecek dönem tahmini kazanç artış oranını dikkate alarak belirlediğini vurguladı. Chung sözlerine şöyle devam etti: “BYD’yi sektör konsolidasyonunun önemli bir kazananı olarak gördüğümüzden, bu oranın makul olduğuna inanıyoruz.”

● Borsa dışı olarak ABD’de de işlem gören BYD hisseleri bu yıl 38,8% oranında değer kaybetse de son 10 yıl içerisinde yaklaşık 600% değer kazandı. 

● Küresel ekonomideki düşük büyüme oranı, emlak sektöründeki sıkı finansal koşullar ve sıkılaşan düzenlemeler nedeniyle Çin hisseleri geçtiğimiz yıl sert bir düşüş yaşamıştı. 

● Analistlere göre, siyasi durumun stabil hale gelmesiyle birlikte Pekin tekrar ekonomik kalkınmaya odaklanabilir ve bu sayede politika belirsizliği azalabilir.

BYD Hisse Hedefi: 260% Artış Beklentisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC