Borsa Yorumları

Büyümenin Eşiğinde 5 Enerji Hissesi

Büyümenin Eşiğinde 5 Enerji Hissesi
Google News Icon Takip Et

Enerji hisseleri, petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte son üç ayda piyasada en kötü performans gösteren hisseler oldu. Petrol piyasasındaki görünüm aşağı yönlü olmaya devam etse de bazı hisseler bilançolardan destek alarak hâlâ ciddi bir büyümenin eşiğinde olabilir. 

🛢️ Petrol fiyatları, OPEC+’ın geçen hafta gerçekleşmesi beklenen toplantısının ertelenmesinin ardından yeni haftaya düşüşle başlayarak 80 doların altında işlem gördükten sonra bugün yeniden toparlandı. 

Enerji talebinin pandemi kısıtlamalarından toparlanması ve şirketlerin daha verimli hale gelmesiyle 2021 ve 2022’de petrol kazançları artmıştı. Ancak emtia fiyatlarında görülen düşüşle neredeyse tüm petrol ve gaz şirketleri daha zayıf bilançolar açıkladığı için bu yıl daha zorlu geçti diyebiliriz. 

Gelecek yıl ise karışık bir yıl olacak. Çoğu enerji şirketinin 2023’e kıyasla daha güçlü bilançolar açıklaması bekleniyor. Birçok şirket için ise artışların ılımlı olacağı öngörülüyor.

👀 Birkaç isim, emtia fiyatlarının güçlü kalmaya devam edeceği varsayımıyla gelecek yıl mükemmel bir büyüme kaydedebilir. Barron’s, piyasa değeri 5 milyar doların üzerinde ve 2023 ile 2024 yılları arasında beklenen en yüksek bilanço artışına sahip petrol ve gaz şirketleri arasında beş isim sunuyor:

  • Antero Resources (AR)
  • Hess (HES)
  • EWT (EQT)
  • Southwestern Energy (SWN)
  • Civitas Resources (CIVI)

Bu şirketler arasında doğalgaz üreticisi isimler de var. Analistler, 2024 yılında doğalgaz fiyatlarının yüksek olacağına dair umutlular çünkü ABD’nin yıl sonuna kadar önemli miktarda ek sıvılaştırılmış doğal gaz ihraç kapasitesi elde etmesini bekliyorlar.

🎯 Appalachia bölgesinde sahip olduğu arazileriyle ABD’nin en büyük doğalgaz üreticisi konumundaki EQT, bu yıl kısmen güçlü 2024 beklentileriyle 20%’den fazla değer kazandı. 

EQT özellikle uluslararası pazarı takip etme konusunda agresif davranarak kısa bir süre önce Louisiana’daki bir tesisle önümüzdeki 15 yıl boyunca gazını LNG’ye dönüştürecek bir anlaşma yaptığını duyurdu. Şirket, artık doğrudan uluslararası müşterilerle anlaşma imzalamaya hazırlanıyor.

🎯 Antero Resources ve Southwestern Energy de doğalgaz üreticileri olarak listede yer aldı. EQT gibi Antero da ihracattan faydalanıyor ve üretiminin artan bir kısmı Çin’e gidiyor. 

🎯 Hess, Guyana yakınlarında hızlanan büyük bir açık deniz sondaj programındaki hissesi nedeniyle çok hızlı bir büyümenin eşiğinde. Şirket, günde yüz binlerce varil petrol üretecek olan bu projede ExxonMobil (XOM) ile birlikte çalışıyor. Ancak geçen ay bir satın alma anlaşması imzalayan Hess’in, önümüzdeki yıl Chevron’un bir parçası olması bekleniyor.

🎯 Civitas Resources, son zamanlarda Teksas ve New Mexico’daki Permian Basin’e doğru genişleyen bir petrol üreticisi. Gelecek yıl üretimini ortalama bir petrol şirketinden çok daha fazla, 59% artırması bekleniyor. Şirketi izleyen 10 analistin dokuzu, CIVI için “AL” notu vermiş.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch