Borsa Yorumları

Büyük Kazançlar Sağlayan Ucuz Büyüme Hisselerini Seviyoruz – Torray Investment

February 29, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Büyük Kazançlar Sağlayan Ucuz Büyüme Hisselerini Seviyoruz – Torray Investment

Gösterişli büyüme hisselerinin göz kamaştırdığı bir piyasada, Torray Investment Partners değerin ne olduğunu yeniden tanımlamaya çalışan bir fonla kazanç peşinde.

Değer hisseleri – genellikle daha düşük fiyat-kazanç oranlarına ve genellikle daha yüksek temettü verimine sahip, temel tüketim malları, ev eşyaları ve finans gibi sektörlerde yoğunlaşan, daha yavaş büyüyen şirketler – uzun zamandır büyüme hisseleri tarafından bozguna uğratıldı desek yanlış olmaz.

Bu yıl iShares Russell 1000 Büyüme ETF’i şimdiye kadar 9,1% değer kazanırken, son on yılda yıllık 15,5% artış göstererek; yılbaşından bugüne 3% ve son 10 yılın her birinde 8,5% artış gösteren iShares Russell Değer ETF’ini geride bıraktı.

Peki bu görünümde Torray’in ana stratejisi ne? Daha düzgün ve tutarlı temeller sunan, radarın biraz altında kalan büyüme hikayelerine yatırım yapmak ve uzun vadede onlarla birlikte kalmak.

Robert Torray tarafından 1990 yılında kurulan Torray Fonu, bu yıl şu ana kadar 7,4% yükselerek S&P 500’ün 6,5%’lik kazancını gölgede bıraktı. 

Torray Fonu’nun ortağı ve eş portföy yöneticisi Jeffrey Lent, Torray’in elindeki varlıklar arasında “İşlerini kârlı bir şekilde büyüten ve yeterince sahiplenilmeyen pek çok şirket var. Bana göre değerin yeni tanımı bu. Hedeflediğimiz şey; hâlâ kârları ya da hissedarlarına getirileri artan ama bu yüksek hızlarda ve yüksek fiyatlarda işlem görmeyen şirketler.” diyor. 

Bu açıklamalar ışığında dilersen Torray Fonu’nda en büyük ağırlığa sahip ilk 10 hisseyi birlikte inceleyelim.

  • Berkshire Hathaway (BRK.A)
  • Eaton (ETN)
  • Marsh & McLennan (MMC)
  • Phillips 66 (PSX)
  • Lennar (LEN)
  • American Express (AXP)
  • General Dynamics (GD)
  • JPMorgan Chase (JPM)
  • Fiserv (FI)
  • Applied Materials (AMAT)

🏆 Berkshire Hathaway yaklaşık 7% ile fonun en büyük holdingi konumunda ve Buffett’ın holdingini yaklaşık 5,4% ile enerji yönetim şirketi Eaton ve yaklaşık 4,7% ile sigortacı Marsh & McLennan izliyor. 

Fonun ilk on hissesinin her birinin, geçtiğimiz yıl en az 10% yükseldiğini de belirtelim. 

💼 Örneğin Berkshire’ın hisseleri geçtiğimiz yıl yaklaşık 34% değer kazandı. Fonun başkanı ve eş portföy yöneticisi Shwan Hendon, Berkshire’ın güçlü yanlarından birinin, bir holding olarak nakit akışını, nakit sağlayan asıl işe yeniden yatırmak zorunda olmaması olduğunu söyledi. 

Hendon, Berkshire’ın başka bir yerde daha iyi fırsatlar görmesi halinde, şirketin nakit parasını bu işlere tahsis edebileceğini belirtiyor. 

Berkshire hisseleri, şirketin son çeyrekte yıllık bazda 28% artışla 8,481 milyar dolar işletme kârı açıklamasının ardından bu hafta başında rekor seviyesine ulaştı. Berkshire’ın halka açık şirketlerden elde ettiği yatırım kazançları da dahil olmak üzere genel kârı, son çeyrekte iki kattan fazla arttı.

ℹ️ Torray’in 12 yılı aşkın süredir sahip olduğu Eaton’ın hisseleri de geçtiğimiz yıl 63%’ün üzerinde artarak güçlü bir performans sergiledi.

Şirket, veri merkezleri için elektrik altyapısı ve endüstriyel ürünler sağladığı için potansiyel bir yapay zekâ yararlanıcısı olarak görülüyor ancak havacılık ve uzay gibi gelişen alanlarda da güçlü.

💳 Finansal hizmet şirketleri American Express ve Fiserv de Torray’ın ilk on şirketi arasında yer alıyor. Hisseler bu yıl şu ana kadar sırasıyla 16% ve 13%’ten fazla yükseldi.

Büyük Kazançlar Sağlayan Ucuz Büyüme Hisselerini Seviyoruz - Torray Investment

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC