Aralık 2017’de BCBS, Basel III sonrası kriz düzenleyici reformlarının tamamlanması olarak tanımladığı standartları yayımladı (bu standartlar genellikle “Basel IV” olarak anılıyor). Bu standartlar, kredi riski için BCBS’nin standart yaklaşımını revize ediyor (risk ağırlıklarının yeniden kalibre edilmesi ve yeni segmentasyonların getirilmesi dahil) ve operasyonel risk sermayesi için yeni bir standart yaklaşım sunuyor. BCBS çerçevesine göre, bu standartlar 1 Ocak 2023 itibarıyla yürürlüğe girdi ve toplam çıktı tabanı 1 Ocak 2028’e kadar kademeli olarak uygulanacak. BMA, BCBS’nin operasyonel ve kredi riski için revize edilmiş standart yaklaşımını sırasıyla 1 Ocak 2023 ve 1 Ocak 2025’te yürürlüğe aldı ve Banka da bu uygulamaları hayata geçirdi.
Basel standartları, sermaye tabanının kalitesini, tutarlılığını ve şeffaflığını artırmayı, aşırı kaldıraç birikimini sınırlamayı ve bankacılık sektörü için sermaye gereksinimlerini yükseltmeyi amaçlıyor. Banka şu gereksinimlere tabi:
– RWA’nın (risk ağırlıklı varlıklar) en az yüzde 7’si oranında CET1 (Ortak Özsermaye Katman 1) oranı; bunun içinde asgari CET1 oranı yüzde 4,5 ve yeni sermaye koruma tamponu yüzde 2,5 yer alıyor, ancak aşağıda açıklanan D-SIB ek ücreti hariç.
– RWA’nın en az yüzde 8,5’i oranında Tier 1 sermaye; bunun içinde asgari Tier 1 oranı yüzde 6 ve yeni sermaye koruma tamponu yüzde 2,5 bulunuyor, D-SIB ek ücreti hariç.
– RWA’nın en az yüzde 10,5’i oranında toplam sermaye; bunun içinde asgari toplam sermaye oranı yüzde 8 ve yeni sermaye koruma tamponu yüzde 2,5 yer alıyor, D-SIB ek ücreti hariç.
Grup, D-SIB (Sistemik Olarak Önemli Banka) olarak kabul ediliyor ve BMA tarafından 30 Eylül 2015’ten itibaren uygulanan yüzde 3’lük CET1 uygun sermaye ek ücretine tabi. Bu, BMA’nın Grubun (Bermuda’daki diğer bankalarla birlikte) Bermuda ekonomisine mevduat toplama, kredi verme, ödeme sistemleri ve diğer temel ekonomik işlevler nedeniyle oluşturduğu sistemik risk derecesine ilişkin değerlendirmesine dayanıyor.
BMA, makroekonomik göstergeler bankacılık sektöründe aşırı kredi veya başka baskıların oluştuğunu gösterdiğinde, CET1 uygun sermayeden oluşan yüzde 2,5’e kadar karşı döngüsel tampon uygulayabilir. Bu, CET1, Tier 1 ve toplam sermaye oranlarını yüzde 2,5’e kadar artırabilir. Şu ana kadar karşı döngüsel tampon uygulanmadı.
Kaldıraç oranı en az yüzde 5 olmalı.
LCR (Likidite Karşılama Oranı) için asgari gereksinim yüzde 100.
NSFR (Net İstikrarlı Fonlama Oranı) için asgari gereksinim yüzde 100.
Yukarıda belirtilen asgari sermaye oranı gereksinimleri, BMA’nın zaman zaman Grup’a ihtiyati bir önlem olarak uygulayabileceği ek 2. Sütun gereksinimlerini yansıtmıyor. Grubun sermaye gereksinimleri BMA tarafından sürekli olarak gözden geçirildiğinden, BMA’nın zaman zaman daha yüksek toplam sermaye oranı talep etmeyeceğinin garantisi yok.
Basel düzenleyici sermaye çerçevesinin gereksinimleri, bankalar ve mevduat kabul eden şirketler için geçerli olan ve 3. Sütun olarak bilinen açıklama gereksinimlerini de içeriyor. Bu gereksinimler, piyasa katılımcılarına bir firmanın risk maruziyeti ve risk yönetim süreçleri hakkında anahtar bilgiler sağlayarak piyasa disiplinini teşvik etmeyi amaçlıyor. 3. Sütun ayrıca, 1. Sütun kapsamındaki asgari sermaye gereksinimlerini ve 2. Sütun kapsamındaki denetim süreçlerini tamamlamayı hedefliyor.
Açıklamaların Temeli
Bu açıklama dokümanı, Grup tarafından standart bir temelde ve Ocak 2015’te yayımlanan ‘Revize Edilmiş 3. Sütun Açıklama Gereksinimleri’ ve Mart 2017’de yayımlanan ‘3. Sütun açıklama gereksinimleri – konsolide ve geliştirilmiş çerçeve’ başlıklı BCBS standartlarına uygun olarak hazırlanmıştır. Aksi belirtilmedikçe, tüm rakamlar 30 Haziran 2026 itibarıyla ABD doları cinsindendir. Raporun bazı tablolarında yuvarlama nedeniyle toplamlar tutmayabilir.
1 Mart 2020’de, pandemiye yanıt olarak BCBS, uygulama takvimini 1 Ocak 2022’den 1 Ocak 2023’e ve çıktı tabanının kademeli uygulanmasını 1 Ocak 2027’den 1 Ocak 2028’e erteledi.
Uygulama Kapsamı
Banka, The Bank of N.T. Butterfield & Son Limited şirketler grubunun ana şirketidir ve BMA tarafından düzenlenmektedir. Bu nedenle Basel Çerçevesi, Banka ve bağlı ortaklıkları için geçerlidir (birlikte “Banka” ve “Grup” olarak anılır).
Grubun Bermuda, Cayman Adaları ve Channel Islands’taki bankacılık faaliyetleri için hem konsolide hem de solo bazda düzenleyici sermaye oranlarının hesaplanması ve sürdürülmesi gerekmektedir. Düzenleyici sermaye gereksinimlerinin hesaplanmasında yargı bölgeleri arasında farklılıklar olabilir. Ancak, muhasebe ve ihtiyati amaçlar için Grubun konsolidasyon temeli arasında bir fark yoktur. Konsolidasyon temeline ilişkin tüm detaylar, Grubun 31 Aralık 2025’te sona eren yıla ait denetimli konsolide finansal tablolarının 2. Notunda bulunabilir.
Grup, aşağıdaki ana faaliyet gösteren şirketlerden oluşmaktadır ve bunların tamamı yüzde 100 bağlı ortaklık olup Grubun finansal tablolarında tam konsolide edilmiştir:
The Bank of N.T. Butterfield & Son Limited, Bermuda Butterfield Asset Management Limited, Bermuda Butterfield Securities (Bermuda) Limited
Butterfield Trust (Bermuda) Limited Bermuda Trust Company Limited Butterfield Bank (Cayman) Limited Butterfield Trust (Cayman) Limited
Butterfield Bank (Channel Islands) Limited (önceden Butterfield Bank (Guernsey) Limited) Butterfield Trust (Guernsey) Limited
Butterfield Fiduciary Administrators (Guernsey) Limited Butterfield Mortgages Limited, Birleşik Krallık
Butterfield Trust (Bahamas) Limited Butterfield Holdings (İsviçre) Limited Butterfield Trust (İsviçre) Limited Butterfield Trust (Asya) Limited
Grubun tüm bağlı ortaklıkları 3. Sütun açıklamalarına dahildir. Her bir yurtdışı faaliyet şirketi kendi yerel düzenleyicisi tarafından denetlenmekte ve kendi düzenleyici sermaye gereksinimlerine tabidir. Ana bağlı ortaklıklara ilişkin daha fazla bilgi, Grubun 31 Aralık 2025’te sona eren yıla ait 20-F Formu Yıllık Raporu’nda bulunabilir.
Yayın Yeri ve Doğrulama
BCBS rehberliğine uygun olarak, bu açıklamalar Yönetim Kurulu onayının ardından yayımlanmıştır.
Açıklamalar, Grubun Finansal Tablolarına dahil edilmek üzere hazırlanan muhasebe gereksinimleriyle eşdeğer olmadıkça harici denetime tabi değildir.
Bu açıklamalar, Grubun kurumsal internet sitesinde yayımlanmıştır (https://www.butterfieldgroup.com/investor-relations/pillar-3-disclosure).
Risk Yönetimi
Şirketin faaliyetlerinde yer alan başlıca risk kategorileri finansal, uyum, operasyonel, itibar ve stratejik risklerdir.
Yönetim Kurulu, risk yönetimi stratejisinin belirlenmesi, Bankanın risk iştahının saptanması ve riskin etkin şekilde izlenip kontrol edilmesinden genel olarak sorumludur. Bu görev, iki özel komitenin faaliyetleriyle yerine getirilir:
Risk Politikası ve Uyum Komitesi: Bu komite, Grubun risk profilini ve onaylanmış risk iştahı ve tolerans eşiklerine karşı performansını izleyerek Yönetim Kurulu’na destek olur. Özellikle, kredi, piyasa, likidite, faiz oranı, operasyonel, düzenleyici, uyum, iklim ve itibar risklerinin tanımlanması, ölçülmesi, izlenmesi ve kontrolüne ilişkin Grubun politika, prosedür ve limitlerinin yeterliliğini değerlendirir ve yasalara, düzenlemelere ve etik kurallara uyumu denetler.
Denetim Komitesi: Bu komite, Grubun iç kontrol sistemi ve kontrol ortamının genel yeterliliği ve etkinliğini, risk yönetimi süreci dahil olmak üzere gözden geçirir. İç ve bağımsız denetim faaliyetlerinden kaynaklanan önerileri ve yönetimin bulgulara verdiği yanıtları inceler.
Hem RPCC hem de Denetim Komitesi, Birleşik Krallık, Channel Islands, Cayman Adaları ve Bahamalar’daki faaliyetler için oluşturulan özel Denetim, Uyum ve Risk Politikası Komiteleri tarafından desteklenir. Bu komiteler, yerel risk yönetimi politika ve prosedürlerinin yeterliliğini ve mevcut iç kontrol sisteminin etkinliğini denetler. Komiteler, her segmentin yönetim kurullarından seçilen bağımsız yönetim kurulu üyeleri tarafından yönetilir.
Grup üst yönetim ekibi, Başkan & CEO liderliğinde olup, doğrudan Başkan & CEO’ya raporlayan üst yönetim üyelerini içerir. Üst yönetim ekibi, iş stratejisinin belirlenmesi ve Grubun genelinde risklerin izlenmesi, değerlendirilmesi ve yönetilmesinden sorumludur. Aşağıdaki yönetim komiteleri tarafından desteklenir:
Risk Yönetimi
Banka, risk maruziyetini üç “savunma hattı” modeliyle yönetir.
– GRCC’ye Risk İştahı Çerçevesi’nin oluşturulmasına ilişkin önerilerde bulunmak,
– İş stratejilerinin uygulanması sırasında üstlenilen risk maruziyetlerini yönetmek için risk stratejileri belirlemek ve bunları onaylanmış iştahlarla uyumlu hale getirmek,
– Bu risk stratejileriyle uyumlu olarak riskleri kontrol etmek için politika, prosedür ve limitler oluşturmak ve iletmek,
– Risk seviyelerini ölçmek, izlemek ve raporlamak,
– Yetkilendirilmiş risk limitlerinin dışında kalan belirli işlemler hakkında görüş bildirmek,
– Ortaya çıkan riskleri tanımlamak ve değerlendirmek.
Risk Yönetimi grubundaki işlevler aşağıda özetlenmiştir.
Grup Piyasa Riski: Bu birim, likidite ve fonlama riskleri, faiz oranı ve döviz riskleri ile yatırım portföylerimizle ilişkili piyasa risklerinin ölçülmesi, izlenmesi ve kontrolünün bağımsız gözetimini sağlar. Ayrıca, bu risklerin yönetimine ilişkin hem düzenleyici gereksinimlere hem de iç politika ve prosedürlerimize uyumu izler.
Grup Kredi Riski Yönetimi: Bu birim, perakende ve ticari kredi faaliyetlerimizle ilişkili kredi risklerinin değerlendirilmesi ve gözetiminden, yatırım portföylerimiz ve karşı taraf risklerinin yönetiminden sorumludur. Ayrıca, kredi risklerinin üstlenilebileceği parametreleri ve yetkilendirilmiş limitleri belirler ve maruziyetlerin nasıl yönetileceğine dair yönergeler yayımlar.
Grup Operasyonel Risk: Bu birim, yeni iş faaliyetleri ve süreçleri ile yeni teknolojilerin devreye alınması dahil olmak üzere çeşitli operasyonel risk türlerine karşı maruziyetimizin yönetiminde prosedürlerimizin ve iç kontrollerimizin etkinliğini değerlendirir. Ayrıca, olay yönetimi süreçlerimizden ve kayıp veri toplama faaliyetlerimizin etkinliğinin gözden geçirilmesinden sorumludur.
Grup Uyum: Bu birim, geçerli yasa, düzenleme, etik kurallar ve önerilen en iyi uygulamalara uyumumuzun bağımsız analizini ve güvencesini sağlar. Buna, kara para aklama ve terör finansmanı dahil olmak üzere finansal suçların önlenmesine ilişkin gereksinimler de dahildir. Ayrıca, yukarı yönlü risklere potansiyel maruziyetimizi değerlendirir ve bu değişikliklerin yürürlüğe girmesinden önce yapılması gereken hazırlıklar konusunda rehberlik sunar.
Üçüncü “savunma hattı”, Grubun İç Denetim fonksiyonu tarafından sağlanır ve Grubu etkileyen anahtar risklerin yönetiminde mevcut kontrollerin tasarımı ve etkinliği üzerinde bağımsız ve nesnel güvence sunar. Fonksiyonun bağımsızlığını artırmak için, Grup İç Denetim Başkanı’nın fonksiyonel raporlama hattı Denetim Komitesi Başkanına, idari raporlama ise Başkan & CEO’ya yapılır.
Risk yönetimi çerçevesine ilişkin daha fazla bilgi, Grubun 31 Aralık 2025’te sona eren yıla ait 20-F Formu Yıllık Raporu’nun 5.A Maddesi: Risk Yönetimi bölümünde bulunabilir.
İhtiyati Göstergeler
Aşağıdaki tablo, Grubun son 5 çeyreğe ait ihtiyati düzenleyici göstergelerine genel bir bakış sunuyor.
Anahtar göstergeler:
– 30 Haziran 2026 itibarıyla CET1 sermayesi 1.093,9 milyon dolar, Tier 1 sermaye 1.093,9 milyon dolar, toplam sermaye 1.099,8 milyon dolar.
– Toplam risk ağırlıklı varlıklar (RWA) 3.995,6 milyon dolar.
– CET1 oranı yüzde 27,4, Tier 1 oranı yüzde 27,4, toplam sermaye oranı yüzde 27,5.
– Sermaye koruma tamponu gereksinimi yüzde 2,5, D-SIB ek gereksinimi yüzde 3, toplam CET1 tampon gereksinimi yüzde 5,5.
– Bankanın asgari sermaye gereksinimlerini karşıladıktan sonra kalan CET1 oranı yüzde 17,4.
– Basel III kaldıraç oranı yüzde 7,4.
– Toplam yüksek kaliteli likit varlıklar (HQLA) 7.059,2 milyon dolar, toplam net nakit çıkışı 4.250 milyon dolar, LCR oranı yüzde 166.
– Toplam mevcut istikrarlı fonlama 6.707,9 milyon dolar, toplam gerekli istikrarlı fonlama 4.357,3 milyon dolar, NSFR oranı yüzde 154.
LCR ve NSFR oranları ilgili çeyrek sonundaki gerçek değerlerdir. LIQ1 ve LIQ2 tablolarında gösterilen LCR ve NSFR oranları ise sırasıyla 6 aylık ve 2 çeyreklik gözlemlerin basit ortalamalarıdır.
Toplam sermaye seviyesi, esas olarak R&H Guernsey işinin satın alınmasıyla ilgili şerefiye ve maddi olmayan duran varlıkların tanınması ve hisse geri alımları nedeniyle 2025’in ikinci yarısından itibaren azaldı; bu azalma, temettü ödemeleri sonrası kâr artışıyla kısmen dengelendi. RWA’lar ise sabit kaldı.
Kaldıraç oranı 2026’nın ilk yarısında sabit kaldı.
LCR, bankalar arası fonların HQLA 1 varlıklarına yeniden yönlendirilmesiyle arttı ve bu da HQLA 2A varlıklarının katkısını yükseltti. NSFR ise 2026’nın ilk yarısında sabit kaldı.
Sermaye Yönetimi
Yönetimin ana hedeflerinden biri, müşterilerin, banka düzenleyicilerinin ve hissedarların güvenini korumaktır. Güçlü bir sermaye pozisyonu, Grubun kârlı yatırım fırsatlarından yararlanmasına ve öngörülemeyen olumsuz gelişmelere karşı dayanıklı olmasına yardımcı olur.
Grup, sermayesini hem toplam Grup bazında hem de uygun olduğunda yasal varlık bazında, CARP süreciyle yönetir. Grup Finans bölümü, sermaye seviyelerinin ölçülmesi, izlenmesi ve raporlanmasından sorumludur. Sermaye yönetimi, yerel düzenlemelere uyumu sağlamak için yargı bazında yönetimi de içerir. Sermaye için rehber ve limitler belirlenirken, stresli senaryolarda işin genel riski, düzenleyici gereksinimler, rakiplere göre sermaye seviyeleri ve kredi notlarına etkisi gibi çeşitli faktörler dikkate alınır.
Düzenleyici Sermaye Çerçevesi
Mevcut düzenleyici sermaye çerçevesi üç sütuna dayanır:
1. Sütun: Kredi, piyasa ve operasyonel risk için asgari sermaye gereksinimlerini belirler. Bilgiler aşağıdaki 4-6 numaralı tablolarda sunulmuştur.
2. Sütun: BMA tarafından uygulanan Basel çerçevesi kapsamında, Grup CARP sürecini yürütür; bu, tüm önemli risklerin içsel olarak değerlendirilerek Grubun sermaye yeterliliğinin belirlenmesidir. Bu iç değerlendirme, asgari sermaye gereksinimini ve asgari gereksinimle kapsanmayan diğer riskleri (2. Sütun) dikkate alır. Sermayenin belirli bir riski azaltamayacağı durumlarda, alternatif yönetim eylemleri CARP içinde tanımlanır ve açıklanır. CARP, RPCC’ye sunulur, ardından Yönetim Kurulu’na onay için iletilir ve sonrasında BMA’ya gönderilir. CARP süreci yıllık olarak veya gerekirse daha sık yapılır.
BMA, iki yılda bir SREP gerçekleştirir; bu, CARP’ta belgelenen Grubun risk profilini değerlendirmek için tasarlanmıştır. Bu değerlendirme, Grubun bir sonraki SREP incelemesine kadar tutması gereken asgari sermaye seviyesini belirlemek için kullanılır.
3. Sütun: Düzenleyici açıklama gereksinimleri yoluyla piyasa disiplinini teşvik etmeyi amaçlar.
Risk Yönetimi Hedefleri ve Politikaları
Grup Risk ve Uyum Komitesi: Bu komite, üst ve kıdemli yönetim ekibi üyelerinden oluşur ve Grup Baş Risk Sorumlusu tarafından yönetilir. Komite, kredi, piyasa, likidite, yasal, düzenleyici ve finansal suç uyumu, vekil, operasyonel, siber güvenlik, iklim, sigorta, emeklilik, yatırım, sermaye ve itibar riskleri dahil olmak üzere entegre bir risk bakış açısıyla Grubun genelinde üstlenilen risklerin stratejik değerlendirmesini sağlar. Bu maruziyetlerin, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen risk iştahı ve tolerans eşikleriyle uyumlu olmasını sağlar ve geçerli yasa, kural ve düzenlemelerden doğan düzenleyici yükümlülüklere uyumu denetler. Komite, Risk İştahı Çerçevesi, Sermaye Değerlendirmesi ve Risk Profili ile kurtarma ve çözüm planlama süreçlerinin (tüm stres testleri dahil) ve anahtar risk politikalarının Yönetim Kurulu’na onay için gözden geçirilmesi, değerlendirilmesi ve önerilmesinden sorumludur; ayrıca mevcut ve önerilen iş stratejilerinin risk iştahı bağlamında gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesi, mevcut ve ortaya çıkan risk konularının ve ilgili azaltıcı planların belirlenmesi, gözden geçirilmesi ve tavsiye edilmesi ile dış düzenlemelere ve iç politikalara uyumun gözden geçirilmesi görevlerini üstlenir. Komite, görevinde, uyum, davranış, itibar ve operasyonel riskler ile Grubun politikalarının değerlendirilmesi ve izlenmesinden sorumlu özel bir alt komite olan CORC tarafından desteklenir.
Grup Varlık ve Yükümlülük Komitesi: Bu komite, üst ve kıdemli yönetim ekibi üyelerinden oluşur ve Grup CFO’su tarafından yönetilir. Komite, likidite, faiz oranı ve döviz kuru risk yönetimi ve diğer bilanço konularından sorumludur. Ayrıca, Grubun yatırım ve sermaye yönetimi stratejilerinin uygulanmasını ve üstlenilen ilgili risklerin izlenmesini denetler. Komite, Bankanın her segmentinde oluşturulan özel Varlık & Yükümlülük Komiteleri tarafından desteklenir.
Grup Kredi Komitesi: Bu komite, üst ve kıdemli yönetim ekibi üyelerinden oluşur ve Grup Baş Risk Sorumlusu tarafından yönetilir. Komite, Grubun genelinde hem işlem hem de portföy düzeyinde üstlenilen kredi risklerinin izlenmesi, değerlendirilmesi ve yönetimiyle ilgili geniş bir faaliyet yelpazesinden sorumludur. Ayrıca, Grubun hazine ve yatırım portföyleri tarafından üstlenilen önerilen bankalar arası ve karşı taraf maruziyetlerinin değerlendirilmesi ve onaylanmasından sorumludur. Buna ek olarak, önemli karşılıklar ve diğer değer düşüklüğü giderlerinin (genel muhasebe ve yasal karşılıklar hariç) onaylanmasından da sorumludur. Komite, Grubun genel kredi risk profilini, tahakkuk etmeyen krediler ve varlıklar dahil olmak üzere denetler. Görevinde, yetkilendirilmiş otoriteler dahilinde işlemleri gözden geçiren ve onaylayan ve bu limitlerin dışındaki işlemleri onay için GCC’ye öneren yargı bazlı Kredi Komiteleri tarafından desteklenir.
Birinci “savunma hattı”, üstlendikleri risklerden ve bu maruziyetlerle ilişkili risklerin maliyetini üstlenmekten nihai olarak sorumlu olan yargı bazlı iş birimlerimiz tarafından sağlanır. İkinci “savunma hattı”, Risk Yönetimi ve Uyum gruplarımız tarafından sağlanır; bu gruplar, iş birimlerimizle iş birliği içinde, iş faaliyetlerimiz ve stratejilerimizle ilişkili riskleri tanımlar, değerlendirir, azaltır ve izler. Bunu şu yollarla yaparlar:
Sermaye Yeterliliği
Sermaye Yapısı
CET1 sermayesi, adi hisse sermayesi, hisse prim hesabı, geçmiş yıl kârları ve diğer yedeklerden oluşur. Ayrıca, dış denetçiler tarafından incelenmiş ara dönem geçmiş yıl kârlarını da içerebilir; ancak zararlar, denetlenmiş olsun ya da olmasın dikkate alınmalıdır. CET1 sermayesine yapılan düzenleyici düzeltmeler arasında: satılmaya hazır yatırımlardan gerçekleşmemiş kâr ve zararlar, şerefiye ve maddi olmayan duran varlıklar, Grubun tanımlanmış fayda emeklilik yükümlülükleri ve ertelenmiş vergi bulunur. Muhasebe açısından, edinilen müşteri ilişkileri belirli kriterleri karşıladığında maddi olmayan duran varlık olarak aktifleştirilir ve 15 yılı aşmayan bir sürede itfa edilir.
Tier 1 sermaye tamamen CET1 sermayesinden oluşur. Tier 2 sermaye ise beklenen kredi zararları için ayrılan uygun karşılıklardan oluşur.
Aşağıdaki tablolar, sermayenin bileşimini ve muhasebe sermayesi ile düzenleyici sermaye arasındaki mutabakatı göstermektedir:
Düzenleyici sermaye bileşimi:
– Doğrudan ihraç edilen uygun adi hisse sermayesi ve ilgili hisse fazlası: 839,3 milyon dolar
– Geçmiş yıl kârları: 529,4 milyon dolar
– Birikmiş diğer kapsamlı gelir (ve diğer yedekler): eksi 220 milyon dolar
– Düzenleyici düzeltmeler öncesi CET1 sermayesi: 1.148,7 milyon dolar
– Şerefiye (ilgili vergi yükümlülüğü sonrası): eksi 27,3 milyon dolar
– Diğer maddi olmayan duran varlıklar (ipotek hizmet hakları hariç, ilgili vergi yükümlülüğü sonrası): eksi 91,3 milyon dolar
– Tanımlanmış fayda emeklilik fonu net varlıkları: eksi 41,8 milyon dolar
– Ulusal özel düzenleyici düzeltmeler: 105,7 milyon dolar
– CET1 sermayesine toplam düzenleyici düzeltmeler: eksi 54,7 milyon dolar
– CET1 sermayesi: 1.093,9 milyon dolar
– Ek Tier 1 sermaye: yok
– Tier 1 sermaye: 1.093,9 milyon dolar
– Doğrudan ihraç edilen uygun Tier 2 araçları ve ilgili hisse fazlası: yok
– Karşılıklar: 5,9 milyon dolar
– Tier 2 sermaye: 5,9 milyon dolar
– Toplam düzenleyici sermaye: 1.099,8 milyon dolar
– Toplam risk ağırlıklı varlıklar: 3.995,6 milyon dolar
– CET1 oranı: yüzde 27,4
– Tier 1 oranı: yüzde 27,4
– Toplam sermaye oranı: yüzde 27,5
– Kuruma özel tampon gereksinimi: yüzde 5,5
– Bunun içinde sermaye koruma tamponu gereksinimi: yüzde 2,5
– Bankaya özel karşı döngüsel tampon gereksinimi: yok
– Daha yüksek zarar absorbe etme gereksinimi: yüzde 3
– Bankanın asgari sermaye gereksinimini karşıladıktan sonra kalan CET1 oranı: yüzde 17,4
– Standart yaklaşıma tabi maruziyetler için Tier 2’ye dahil edilmeye uygun karşılıklar: 5,9 milyon dolar
– Standart yaklaşım kapsamında Tier 2’ye dahil edilebilecek karşılık üst limiti: 49,9 milyon dolar
Toplam sermaye seviyesi, esas olarak R&H Guernsey işinin satın alınmasıyla ilgili şerefiye ve maddi olmayan duran varlıkların tanınması ve hisse geri alımları nedeniyle 2025’in ikinci yarısından itibaren azaldı; bu azalma, temettü ödemeleri sonrası kâr artışıyla kısmen dengelendi. RWA’lar ise sabit kaldı.
Düzenleyici sermayenin bilanço ile mutabakatı:
– Nakit ve nakit benzerleri: 1.440,5 milyon dolar
– Geri alım anlaşmasıyla alınan menkul kıymetler: 1.427,1 milyon dolar
– Kısa vadeli yatırımlar: 863,6 milyon dolar
– Menkul kıymet yatırımları: 5.666,2 milyon dolar
– Krediler, kredi zararları karşılığı sonrası: 4.403 milyon dolar (düzenleyici kapsamda 4.408,9 milyon dolar)
– Bina, ekipman ve bilgisayar yazılımı: 161,1 milyon dolar
– Şerefiye: 27,3 milyon dolar (düzenleyici kapsamda yok)
– Maddi olmayan duran varlıklar: 91,3 milyon dolar (düzenleyici kapsamda yok)
– Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar: 6,8 milyon dolar
– Tahakkuk eden faiz ve diğer varlıklar: 259,6 milyon dolar (düzenleyici kapsamda 215,1 milyon dolar)
– Toplam varlıklar: 14.346,5 milyon dolar (düzenleyici kapsamda 14.189,3 milyon dolar)
– Toplam mevduatlar: 12.910,9 milyon dolar
– Çalışan fayda planları: 84,2 milyon dolar
– Tahakkuk eden faiz ve diğer yükümlülükler: 202,8 milyon dolar (düzenleyici kapsamda 45,6 milyon dolar)
– Toplam yükümlülükler: 13.197,8 milyon dolar (düzenleyici kapsamda 13.040,6 milyon dolar)
– Ödenmiş sermaye: 839,3 milyon dolar
– Geçmiş yıl kârları: 529,4 milyon dolar
– Birikmiş diğer kapsamlı gelir (zarar): eksi 220 milyon dolar
– Toplam özkaynak: 1.148,7 milyon dolar
– Toplam yükümlülükler ve özkaynak: 14.346,5 milyon dolar (düzenleyici kapsamda 14.189,3 milyon dolar)
Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: marketscreener.com