Ekonomi ve Finans Haberleri

Buğday Fiyatları Yükseliyor! Gıda Tedariği Zora Girdi

October 31, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Buğday Fiyatları Yükseliyor! Gıda Tedariği Zora Girdi

● Rusya’nın, Karadeniz tahıl ürünlerinin ihracına ilişkin olarak BM aracılığıyla yapılan anlaşmadan çekilmesi sonucunda ithalata bağımlı ülkeler olumsuz etkilenecek ve bu da dünya gıda krizini daha da derinleştirerek fiyat artışlarına neden olacak.

● Afrika ve Orta Doğu’ya gönderilmesi planlanan yüz binlerce tonluk buğday Rusya’nın anlaşmadan geri çekilmesiyle birlikte tehlikeye girdi. Öte yandan Avrupa’ya mısır ihracatı yapan Ukraynalılar da bu durumdan etkilenecek.

● Rusya cumartesi günü BM tahıl anlaşmasına katılımını “süresiz” durdurdu. Rusya bunun nedeni olarak, Ukrayna’nın Kırım’da bulunan Karadeniz filosuna yaptığı büyük drone saldırısını gösterdi.

● Asya ve Orta Doğu’daki alıcılara buğday tedarik eden Singapur merkezli bir tahıl tüccarı, “Ukrayna’dan beklenen bir gemiyi değiştirmem gerekse seçeneklerim neler olur? Aslında pek bir seçeneğim olmaz.” şeklinde konuştu.

● Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, kötü hava koşulları ve COVID-19 kaynaklı tedarik aksamalarının tetiklediği yükselişin daha da artmasına neden olduğundan, bu yılın başlarında küresel buğday fiyatları tüm zamanların, mısır ise son 10 yılın en yüksek seviyelerini gördü.

● Pazar günü deniz yolu insan koridorundan hiç gemi geçmedi.

● Ancak Birleşmiş Milletler, Türkiye ve Ukrayna Karadeniz tahıl anlaşmasının uygulanması konusunda baskı yaparak, Rusya’nın geri çekilmesine rağmen pazartesi günü 16 geminin ilerlemesi yönünde bir geçiş planında anlaşma sağladı.

● Pazartesi günü Chicago buğday vadeli işlemleri 5%’ten fazla artarken mısırdaki yükseliş 2%’yi aştı.

Buğday Fiyatları Yükseliyor! Gıda Tedariği Zora Girdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters