Borsa Yorumları

Buğday Fiyatı, Karadeniz’deki Gerilimlerle Yükseldi

Buğday Fiyatı, Karadeniz’deki Gerilimlerle Yükseldi
Google News Icon Takip Et

Buğday fiyatı, Rus donanmasının Karadeniz’de bir kargo gemisini kontrol amacıyla durdurmak için ateş açmasının ardından yükselişe geçti.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, kuru yük gemisi Ukrayna’nın Izmail limanına doğru ilerlerken, gemi operatörlerinin denetim talebine yanıt vermemesi üzerine bir Rus donanma devriye gemisi ateş açtı. Geminin daha sonra yolculuğuna devam etmesine izin verildiğini belirten bakanlık, geminin -varsa- hangi yükü taşıdığını açıklamadı.

Buğday vadeli işlemleri, cuma günü yaşadığı 1,5% düştükten sonra 1,2% yükseldi ve kile (buğdayın 1 kilesi, 27,2 kiloya denk geliyor) başına 6,56 dolardan işlem gördü.

ABD Tarım Bakanlığı cumartesi günü, 2023-24 sezonu için Rusya’nın buğday yükü tahminini 48 milyon metrik tona yükseltti. Bu da dünya buğday ticaretinin neredeyse dörtte birinin artık Rusya’dan geleceği anlamına geliyor.

Küçük bir not: Buğdaya yatırım yapmak istersen, seni şu içeriğimize alabiliriz. 🤝 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg