Borsa Yorumları

Buğday Fiyatı, Jeopolitik Gerilimlerle Yükseldi

Ağustos 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Buğday Fiyatı, Jeopolitik Gerilimlerle Yükseldi

Ukrayna’nın Karadeniz’de bir Rus petrol tankerine ve donanma gemisine insansız hava araçlarıyla saldırarak Rusya’nın en önemli emtia ihracat rotasını tehdit etmesi sebebiyle buğday fiyatlarındaki yükseliş devam etti. 

Chicago’daki vadeli işlemlerde buğdayın fiyatı, söz konusu gelişmelerle 3,4%’e varan bir artışla 6,5 dolara yükseldi. Ancak, buğday fiyatları bu yıl güçlü hasat beklentileri ve küresel stoklardaki yüksek görünüme bağlı olarak yaklaşık 20% düştü.

Küçük bir not: Peki buğdaya nasıl yatırım yaparım diye soruyorsan, seni şu içeriğimize alabiliriz 🤝 

Dünyanın en büyük buğday ihracatçısı olan Rusya, özellikle ikinci hasat döneminde tahılını küresel pazarlara ulaştırmak için büyük ölçüde Karadeniz’deki rotasına güveniyor. Karadeniz’de artan risk, Ukrayna’nın ihracat koridoruna kıyasla Rusya’nın ihracatı için daha güçlü görülüyor. 

Buğdayın yanı sıra Karadeniz rotası Rusya’nın petrol ihracatı için de önemli ve Rusya’nın küresel pazarlardaki günlük satışlarının 15% ile 20%’sini oluşturuyor. Rus gemilerine yönelik saldırının yol açtığı aksaklık, halihazırda değişken olan tahıl ve petrol piyasalarına yeni bir belirsizlik ekliyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Energy Portal

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti