Borsa Yorumları

Bu Yazın En Güçlü Sektörü Enerjinin En Güçlü Hisseleri

Ağustos 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Bu Yazın En Güçlü Sektörü Enerjinin En Güçlü Hisseleri

Enerji için sıcak bir yaz oldu desek yalan olmaz.

S&P 500 enerji sektörü, mayıs ayı sonundan bu yana diğer sektörlerden daha iyi performans gösterdi ve bu süre içinde 10%’un üzerinde yükseldi. Bu kazanç, enerjinin yılbaşından bugüne kadarki kayıplarının çoğunu telafi etmesine yardımcı oldu. 

Enerjinin güçlü yaz kazançları, yatırımcıların beklentilerden daha iyi gelen ekonomik büyüme beklentilerini değerlendirmesiyle ABD ham petrol fiyatlarındaki 10,2%’lik artışla aynı zamana denk geldi. Elbette Çin’e ilişkin endişeler ve Avrupa’dan gelen yeni veriler, petrol fiyatında bu ay 2%’den fazla düşüşe neden oldu. 

Biz de bu görünüme paralel olarak S&P 500’ün en iyi enerji hisselerini, analist yorumlarıyla birlikte derledik:

  • Marathon Petroleum (MPC)
  • APA (APA)
  • SLB (SLB)
  • Baker Hughes (BKR)
  • Halliburton (HAL)
  • Targa Resources (TRGP)
  • Williams (WMB)
  • Phillips 66 (PSX)
  • Valero Energy (VLO)
  • EQT (EQT)

Marathon Petroleum, bu yaz 32%’nin üzerinde bir artışla enerji sektörüne öncülük etti. Şirket, 1 Ağustos’ta analist beklentilerinin üzerinde bir net kâr ve gelir bildirdi.

Analistler de hissenin ileriye dönük beklentileri konusunda genel olarak boğa (artış beklentisi) konumunda. Marathon Petroleum’u takip eden analistlerin 55%’inden fazlası, şirkete “AL” notu verirken, ortalama hedef fiyatlar da MPC’de 7%’lik bir artışa işaret ediyor. 

Şirket hisseleri ocak ayından bugüne kadar 23,7% değer kazandı. 

Her biri yıl başından bu yana 20% yükselen SLB, Halliburton, APA, Baker Hughes, Targa Resourses ve Williams da enerjinin yaz performansına önemli katkıda bulunan isimler arasında. 

SLB, Halliburton ve Targa’nın hisseleri analistler tarafından oldukça beğeniliyor ve üçü de izlendikleri analistlerin en az 80%’inden “AL” notuna sahip. Bu arada, Baker Hughes’a verilen ortalama hedef fiyatlar da şirket hissesinde 12%’lik bir artışa işaret ediyor. Analistlerin 70%’i Baker Hughes için “AL” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC 

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti