Borsa Yorumları

Bu Şirketlerin Fiyatlandırma Gücü Var!

October 28, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Bu Şirketlerin Fiyatlandırma Gücü Var!

Analistler, 2020’den 2021’e kadar ekonominin toparlanması sürecinde brüt kâr marjlarını artırmış ve aynı zamanda Covid-19 öncesindeki en az üç yıl boyunca yükseliş eğilimi gösteren pozitif brüt marjlar açıklamış olan şirketleri belirlemek için S&P 500 listesinde incelemeler yaptı.

Yıllık enflasyon rakamının 2% olduğu bu ortamda en iyi fiyatlandırma gücüne sahip olduğunu gösterebilen bu şirketler aynı zamanda, enflasyon daha yüksek tek haneli rakamlara doğru tırmanırken bunu yapmaya devam edebilecek kadar iyi yapılanmış da gözüküyor.

Ayrıca bu şirketlerin 2020 ve 2021 dönemine ilişkin serbest nakit akışının, oluşabilecek bir ekonomik gerilemeye dirençli olduklarını gösterecek şekilde pozitif olması koşulu da göz önüne alındı.

Elimizde bu kriterlere uygun 23 hisse var. Diğer incelemelerde olduğu gibi, daha kapsamlı analizler için bir başlangıç noktası olabilecek dobra bir araçtan söz ediyoruz. Liste şöyle: 

Listede Merck (MRK), Zoetis (ZTS), Mettler-Toledo International (MTD) ve PerkinElmer (PKI) gibi birkaç sağlık şirketi yer alıyor. Bu firmaların farmasötik, tıbbi cihaz ve bunlarla ilgili diğer ürün ve hizmetleri, çoğu müşteri için rekabetten ve isteğe bağlılık özelliğinden farklılaştırılma eğiliminde. Bu durum söz konusu şirketlere fiyatlandırma gücünü ellerinde tutma ve yüksek enflasyonun hakim olduğu ya da büyüme hızlarının düştüğü ortamlarda bile kâr marjlarını arttırma imkanı sağlıyor.

Yarı-iletken üreticileri olan Nvidia (NVDA) ve Broadcom (AVGO) da son birkaç yıldaki istikrarlı kâr atışları sayesinde filtreden geçmeyi başardılar. Ama genel görünüm o kadar da parlak değil. Çip endüstrisi, malzeme kıtlığı ve yüksek fiyatlama dönemlerinde ve tipik olarak bunun ardından gelen arz fazlası ve zorunlu fiyat indirimleri nedeniyle son derece çalkantılı. 

Nvidia ile Broadcom uzun vadede küresel rüzgarları arkalarına almış olsalar da, halihazırda stok döngüsünün yanlış tarafındalar. Bu hisseler bu yıl şimdiye kadar sırasıyla 55% ve 31% değer kaybetti. 

Altria Group (MO), Marlboros da dahil olmak üzere sigara ve tütün ürünleri satan bir şirket. Şirket, bağımlılık yapan ürünler sayesinde fiyatlandırma gücünü elinde tutuyor bu sebeple de listeye alınan şirketlerden oldu. 

Rockwell Automation (ROK), Roper Technologies (ROP), Lockheed Martin (LMT) ve Eaton (ETN) da filtreden geçen diğer bazı şirketler.

Bu Şirketlerin Fiyatlandırma Gücü Var!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk BeyanıBu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barrons