Ekonomi ve Finans Haberleri

Bu Sezon Ana Gündem Enflasyon! Peki, Yöneticiler Neler Söylüyor?

October 25, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Bu Sezon Ana Gündem Enflasyon! Peki, Yöneticiler Neler Söylüyor?

●  Kurumsal kazanç beyan döneminin başlangıcında net olan bir şey var: Enflasyon, şirketler için sıcak bir gündem maddesi olmaya devam ediyor.

●  Dönemin ilk iki haftasında (10-21 Ekim) bilanço açıklayan S&P 500’deki şirketlerin yaklaşık üçte ikisinin temsilcileri enflasyona değindi.

●  PepsiCo (PEP), Citigroup (C) ve Abbott Laboratories (ABT) de bu şirketler arasında yer alıyor.

●  PepsiCo CEO’su Ramon Laguarta, “Sektör genelinde tedarik zincirinde yaşanan bir çok sorunun yanı sıra ortam hala net olarak fazla enflasyonist.” dedi.

● Son ekonomik verilerde enflasyonun düşmeye başladığına dair çok az işaret var.

● Yüksek seyreden enflasyon, satın alma gücü düşen tüketicileri pahalı alımlar yapmadan önce tekrar tekrar düşünmeye sevk etti ve Procter & Gamble (PG) gibi şirketler için maliyetlerin yükselmesine neden oldu.

● Abbott CEO’su Robert Ford 19 Ekim’de yaptığı açıklamada, “Enflasyon küresel olarak dirençli bir güç olmaya devam ediyor ama yine de yılın ilk dönemlerine kıyasla işlerimizin belirli alanlarında bazı ılımlı etkiler görmeye başladık.” dedi.

Tractor Supply (TSCO) CEO’su Harry Lawton ise, “Yüksek enflasyon kalıcı olmaya devam ediyor ve bu durumun yılın ikinci yarısında bir miktar ılımanlaşma ile birlikte 2023 yılında da süreceğini tahmin ediyoruz.” şeklinde konuştu. 

Bu Sezon Ana Gündem Enflasyon! Peki, Yöneticiler Neler Söylüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC